Je ústna pracovná zmluva platná

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Je ústna pracovná zmluva platná

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je pravda, že podľa zákonníka práce pracovná zmluva nemusí byť podpísaná, ako mi tvrdí môj zamestnávateľ. Zmluvu som totiž neodpísala a on mi tvrdí, že napriek tomu je platná a už niekoľko mesiacov pracujem na túto ústnu zmluvu.

Odpoveď: Je ústna pracovná zmluva platná

Dobrý deň,

áno, pracovná zmluva uzatvorená ústne je platná, pretože zákonník práce nesankcionuje nedodržanie písomnej formy pracovnej zmluvy neplatnosťou. Dôležité však je, aby za Vás zamestnávateľ platil odvody do poisťovní. Podmienkou je dohodnúť sa na všetkých zákonných náležitostiach pracovnej zmluvy. To, či platí za vás odvody do poisťovní si môžete overiť aj sám priamo na pobočke Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovni.