Poplatky za vymahanie pohladavky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Poplatky za vymahanie pohladavky

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či si vymáhacie spoločnosti môžu účtovať za vymáhanie pohľadávok a používať výhradné spôsoby, ako napríklad exekútor a podobne. Ďakujem.

Odpoveď: Poplatky za vymahanie pohladavky

Dobrý deň, spôsoby postupu každej spoločnosti, ktorá vymáha pohľadávky súdnou alebo mimosúdnou cestou sú individuálne. Niektoré postupujú tak, že pohľadávku odkúpia za menej než je ich hodnota a následne zvyšok do hodnoty pohľadávky predstavuje ich odmenu. Iné zasa postupujú tak, že k vymáhanej pohľadávke prirátajú ešte svoju odmenu. Závisí to na konkrétnej spoločnosti. K používaniu výhražných spôsobov si Vám dovoľujem uviesť, že takým spôsobom postupuje väčšina spoločností. Snažia sa ľudí týmto spôsobom doviesť k tomu, aby si splnili svoj dlh dobrovoľne. Ide o bežný spôsob pôsobenia na dlžníka. Takýto spôsob konania nie je žiadnym právnym predpisom regulovaný alebo zakázaný.