Bydlisko v zahraničí a rozvod na Slovensku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Zahraničie

Otázka: Bydlisko v zahraničí a rozvod na Slovensku

Dobrý deň. Moja manželka a ja sme obaja Slováci. Máme spolu 2-ročného syna. Už 15 rokov žijeme v zahraničí, sme manželia od roku 2007 a manželstvo sme uzavreli na Slovensku. Oba máme záujem o rozvod a vlastníme spoločný byt. Manželka pracuje na plný úväzok a ja pracujem na čiastočný pracovný úväzok a zvyšný čas venujem synovi. V našej domácnosti často vypukajú hádky a dochádza k psychickému napádaniu. Chcel by som sa spýtať, či je možné v našom prípade uzavrieť rozvod na Slovensku a čo by pre mňa bolo výhodnejšie? Na čo mám všetko nárok pre dieťa aj pre seba a ako je to s vysporiadaním finančných záujmov? Počas manželstva sme si obaja sporili. Máme dom, ktorý sme na polovicu kúpili ešte pred svadbou. Na aké výživné mám podľa Vás nárok, keďže mám na starosti dieťa?

Odpoveď: Bydlisko v zahraničí a rozvod na Slovensku

Dobrý deň, vo Vašom prípade je rozvod na Slovensku možný.

Keďže nepoznáme detailné podmienky rozvodu v krajine, v ktorej žijete, preto Vám nedokážeme posúdiť čo je výhodnejšie. Určite však viem povedať, že na Slovensku sa dá rozvod urýchliť.

Otázku výživného na deti je možné riešiť aj v uvedenej krajine, čo by mohlo byť výhodnejšie, ak by ste sa nesťahovali na Slovensko. Právomoc sudu, ktorý by rozhodoval o dieťati je v mieste bydliska dieťaťa.

Nehnuteľnosti sa riešia v štáte, kde sa nachádzajú. Slovenský súd podľa súčasnej právnej úpravy nemôže rozhodnúť o dome v inej krajine.

Odporúčam Vám nasledovný postup: Skúste v uvedenej krajine ísť za advokátom, spýtajte sa ho na celý postup, výhody, termíny a potom nám napíšte a my to skonfrontujeme s našim právom a podľa toho sa rozhodnete, čo je pre Vás jednoduchšie.