Ako podať odvolanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako podať odvolanie?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Môj manžel má päťročné dieťa so svojou bývalou priateľkou. Dodávam, že nežili v manželstve. Pred rokom mu súd určil výšku výživného na 115 EUR. Následne sme sa zosobášili a ja som otehotnela. Po narodení nášho dieťatka sa naše výdavky zvýšili. Preto sme požiadali súd o zníženie výživného, ale našu žiadosť zamietol. Chceme sa odvolať, pretože máme dlhy a bojujeme o prežitie. Aktuálne bývame u rodičov, kde platíme hypotéku vo výške 250 EUR, plus paušály. Najväčšia časť materskej dávky ide len na plienky. Manželova bývalá vraj oklamala súd tvrdením, že ich dieťa má astmu a ďalšie náklady, čo vôbec nezodpovedá realite. Medzitým si kúpila auto, ktoré dala na svojho brata a získala vodičský preukaz. Chcela by som sa spýtať, či by sme mohli nejako dokázať, že pred súdom klamala vo veci jej príjmov a výdavkov. Má vraj približne 900 EUR na životné náklady pre dve osoby, zatiaľ čo my máme 700 EUR na štyri osoby.

Odpoveď: Ako podať odvolanie?

Dobrý deň. Voči rozhodnutiu súdu máte právo podať odvolanie a to do 15 dní od jeho doručenia. O odvolaní bude rozhodovať Krajský súd. V odvolaní treba uviesť všetky skutočnosti na ktoré poukazujete a požiadať Krajský súd, aby rozhodnutie Okresného súdu zrušil a vrátil na nové konanie, alebo rozhodnutie zmenil. Poukážte na všetky skutočnosti, ktoré Okresný súd opomenul skúmať. Skutočnosti, ktoré tvrdíte musíte aj preukázať. Súd bol povinný skúmať majetkové pomery nielen otca, ale aj matky. Doklad o príjme, mal byť súčasťou súdneho spisu. Ak súd neskúmal aj majetkové pomery na strane matky tak pochybil a Vy na to môžete poukázať v odvolacom konaní. Pokiaľ nemáte skúsenosti s odvolacím konaním odporúčam vyhľadať advokáta, ktorý Vám pomôže odvolanie sformulovať.