POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Platný platobný rozkaz

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Platný platobný rozkaz

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ako sa môžem dozvedieť, či odporca prevzal na pošte platobný rozkaz, ak mi bol schválený môj návrh na platobný rozkaz. Potrebujem totiž sledovať lehotu 15 dní a následne riešiť exekučný príkaz, pokiaľ nebude suma uhradená a nebude podaný odpor. Ďakujem za rady.

Odpoveď: Platný platobný rozkaz

Dobrý deň,

bežným a najčastejším spôsobom zistenia nielen toho, kedy bola zásielka doručená žalovanému, ale aj toho, či už platobný rozkaz nadobudol právoplatnosť je informovanie sa na infocentre súde. Stačí zavolať na infocentrum súdu, kde Vám po nahlásení spisovej značky konania (spisová značka sa nachádza v pravom hornom rohu platobného rozkazu) a zistení Vašej totožnosti oznámia aktuálny stav súdneho konania. T.j. oznámia Vám v akom stave sa nachádza Vaša vec, prípadne či podal žalovaný odpor a ak nie, oznámia Vám kedy nadobudol platobný rozkaz právoplatnosť a vykonateľnosť.

Na niektorých súdoch sa stáva, že sa dá na infocentre dovolať iba veľmi ťažko a po niekoľkých neúspešných pokusoch. Z toho dôvodu ak bývate v blízkosti súdu je jednoduchšie ísť osobne na infocentrum súdu a informovať sa o aktuálnom stave Vášho súdneho konania.

Podľa ustanovenia § 9 vyhl. MS SR č. 543/2005 o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresne súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy

Informačné centrum súdu zabezpečuje každý pracovný deň styk s verejnosťou, a to najmä poskytovaním informácií pre účastníkov konania o stave súdneho konania, o mediácii podľa osobitného predpisu a jej výhodách vrátane sprístupnenia registra mediátorov,sprostredkovaním nazerania do súdnych spisov, vyznačovaním doložky právoplatnosti a vykonateľnosti na rovnopisoch rozhodnutí súdu a vydávaním úradných potvrdení zo súdneho spisu.

Môže sa stať, že keď budete volať na súd oznámia Vám, že platobný rozkaz ešte nie je právoplatný. Následne o 2-3 týždne zistíte, že už právoplatný je a bol aj v čase keď ste prvýkrát volali. K tomu je potrebné vedieť to, akým spôsobom súd vyznačuje v súdnom systéme právoplatnosť súdnych rozhodnutí.

Stranám sporu sa súdne rozhodnutia zasielajú do vlastných rúk v obálkach s doručenkou. Súd právoplatnosť rozhodnutia odvodzuje od neskoršieho dátumu doručenia, ktorý je vyznačený na doručenke. Súdu sa však doručenka vráti až 5-10 dní. Následne si súd musí dať rezervu aj pre možnosť doručenia odporu proti platobnému rozkazu. Z toho dôvodu sa môže stať, že aj keď Váš platobný rozkaz podľa dátumov doručenia nadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť dňa 11.09.2017, v súdnom systéme to môže byť zaznačené aj o 1-2 týždne neskôr. Súdne tajomníčky si takéto veci dávajú na tzv. "lehotu" a až po uplynutí tejto lehoty zisťujú právoplatnosť a vykonateľnosť súdnych rozhodnutí.

Ak na infocentre súdu zistíte, že platobný rozkaz je právoplatný a vykonateľný, priamo na infocetre súdu Vám pracovníčka na originály platobného rozkazu vyznačí právoplatnosť a vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Vyznačená právoplatnosť a vykonateľnosť na súdnych rozhodnutiach je jednou z podmienok začatia exekúcie voči žalovaným v prípade, že svoj dlh nesplnia dobrovoľne v súdom určenej lehote. Bez toho, aby ste na rozhodnutí mali vyznačenú právoplatnosť a vykonateľnosť nie je možné začať exekučné konanie.

Podľa ustanovenia § 62 ods. 1 vyhl. MS SR č. 543/2005 o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresne súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy

Len čo súdny tajomník alebo iný poverený zamestnanec súdu zistí, že rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť, vyznačí v aplikácii deň, keď rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. Ak nadobudlo rozhodnutie právoplatnosť len čiastočne, v zázname sa to presne vyjadrí. Podanie návrhu na doplnenie rozhodnutia nie je prekážkou na vyznačenie právoplatnosti. Ak je to po vyznačení právoplatnosti potrebné, zabezpečí súdny tajomník bezodkladné predloženie rovnopisu rozhodnutia opatreného doložkou právoplatnosti učtárni.

Pre úplnosť Vám dopĺňam informácie o tom, kedy nadobúda platobný rozkaz právoplatnosť a tiež vykonateľnosť. Platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť a zároveň aj vykonateľnosť (tieto dátumy sú pri platobnom rozkaze rovnaké) buď márnym uplynutím lehoty na podanie odporu (t.j. že Váš dlžník nepodá voči platobnému rozkazu odporu) alebo odmietnutím jeho odporu v súlade s ustanovením § 262 Civilného sporového poriadku. Akonáhle uplynie žalovanému lehota na podanie odporu voči platobnému rozkazu, uplynie mu aj lehota na dobrovoľné splnenie povinnosti zaplatiť súdom priznané nároky.

Podľa ustanovenia § 268 Civilného sporového poriadku

Platobný rozkaz nadobúda právoplatnosť

a) márnym uplynutím lehoty na podanie odporu,

b) dňom nadobudnutia právoplatnosti uznesenia o odmietnutí odporu podľa § 267 ods. 2 písm. c).

Podľa ustanovenia § 232 ods. 2 Civilného sporového poriadku

Ak súd uložil v rozsudku povinnosť plniť, rozsudok je vykonateľný márnym uplynutím lehoty na plnenie, ak nie je ustanovené inak.

Zhrnutie

Pre zistenie, či vo Vašej právnej veci platobný rozkaz nadobudol právoplatnosť a vykonateľnosť, resp. či sa súdu podarilo vôbec zásielku s platobným rozkazom doručiť žalovanému do vlastných rúk, je potrebné kontaktovať telefonicky alebo osobne infocentrum príslušného okresného súdu. Pracovníčky infocentra Vám oznámia aktuálny stav Vašej právnej veci. Po zistení, že je platobný rozkaz právoplatný a vykonateľný (čo znamená, že Vám v 15 dňovej lehote dobrovoľne nesplnil dlh) bude možné v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 233/1995 Z.z.o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) začať voči exekučné konanie. Samotný výkon exekúcie zabezpečuje súdom poverený exekútor.