Platenie výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Platenie výživného

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na situáciu, v ktorej sa ocitol môj priateľ. Je rozvedený a nestýka sa so svojou rodinou, pretože jeho manželka si založila novú rodinu. Napriek tomu na svojho syna platí výživné. Nedávno sa však jeho syn oženil a o tejto udalosti svojho otca neinformoval. Zaujímalo by ma, či je môj priateľ stále povinný platiť výživné, i keď jeho syn už navštevuje vysokú školu. Podľa môjho názoru by sa oženením syn stal zabezpečenou osobou. Bola by som vďačná za relevantné informácie. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Platenie výživného

Dobrý deň, zákon o rodine takéto situácie neupravuje, a preto sa touto problematikou musela vysporiadať súdna prax. V zmysle ustálenej rozhodovacej praxe uzavretím manželstva vyživovacia povinnosť voči deťom nezaniká. Táto platí naďalej (ak sú splnené zákonné podmienky), avšak stáva sa tzv. podpornou vo vzťahu k vyživovacej povinnosti medzi manželmi. Tzn. že si prioritne svoju vyživovaciu povinnosť musia plniť manželia navzájom. Až keď druhý manžel nevie zabezpečiť výživu (napr. i z toho dôvodu, že je tiež študentom) má svoju vyživovaciu povinnosť plniť rodič dieťaťa. Nakoľko syn Vášho partnera ešte navštevuje VŠ dennou formou, stále trvá jeho vyživovacia povinnosť ako podporná vo vzťahu k vyživovacej povinnosti medzi manželmi. To, či má naďalej platiť výživné závisí na tom, či si dokážu manželia navzájom zabezpečiť výživu. Ak nie, Váš partner si musí svoju vyživovaciu povinnosť plniť.