Otec dieťaťa je Rakúšan

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Otec dieťaťa je Rakúšan

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s otázkou týkajúcou sa zameškaného výživného. Otcom mojich dvoch maloletých detí je rakúsky štátny občan. Zaujíma ma, či v tomto prípade sa nezaplatené výživné vymáha exekútorom zo Slovenska, alebo existuje iný postup (údaje o jeho zamestnávateľovi a číslo jeho účtu mám). Povinná osoba má prácu a trvalý pobyt v Rakúsku, no účet má vedený aj v banke na Slovensku. Právoplatné rozhodnutie slovenského súdu určilo výšku výživného, avšak bol na jeho miesto ustanovený opatrovník. Rada by som sa dozvedela, či je v tomto prípade možné vyhnúť sa exekučnému konaniu v Rakúsku, respektíve konaniu s rakúskymi súdmi, úradmi a exekútormi. Môže sa celá situácia vyriešiť na Slovensku? Je vôbec možné, aby exekúciu viedol exekútor na území Slovenska voči rakúskemu štátnemu občanovi? Deti so mnou majú trvalý pobyt na Slovensku a sú slovenskými občanmi. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Otec dieťaťa je Rakúšan

Dobrý deň, v prípade ak je otec dieťaťa Rakúšan (cudzinec), slovenský exekútor nebude mať naňho dosah. Slovenskí exekútori nemôžu exekuovať v Rakúsku (zahraničí).

Máte dve možnosti, ako vec vyriešiť, a to:

1/ obrátiť sa na rakúskeho exekútora, aby Vám pohľadávku vymohol.

2/ podať na Slovensku trestné oznámenie (ak mešká minimálne s 3 splátkami), slovenská polícia by bola povinná vec riešiť a takto by ste sa mohli dostať k peniazom z výživného.