Ohováranie a šikana na pracovisku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Ohováranie a šikana na pracovisku

Je možné označiť za ohováranie na pracovisku situáciu, keď nadriadený dovolí vybavovať súkromné záležitosti v rámci 1-hodinového voľna, na ktoré mám nárok, a potom to vykrikuje pred ostatným personálom? Napríklad, nadriadený nepozorne vyhodí lekársky papier a potom tvrdí, že si riešime súkromné veci v pracovnom čase. Čelím aj situácii, kedy ma nadriadený pošle ráno na určitú prácu - napríklad xxx - a počas cesty do miesta xyz mám omerať kábel a pokračovať ďalej do xxx. Pred ostatnými kolegami potom hovorí, že je zvedavý, či nájdeme poruchu v mieste xyz. Po našom príchode do práce sa pýta: "Našli ste poruchu v xyz?" a keď mu odpovieme, že sme boli v mieste xyy, tvrdí, že nás poslal do xyz. Každé ráno podávame hlásenia o našej práci nadriadeným do miesta F, kde sme skutočne boli. Sme rozdelení na dve partie a nadriadený nás od seba systematicky separuje. Zakazuje nám rozprávať sa s našimi známymi, kontroluje náš príchod a odchod do práce, ale iba u jednej partie. Keď som sa o tom ozval, tvrdil ostatným, že kontrolu vykonávam ja. Keď som sa o tom dozvedel, zvolal som poradu, aby sme si to vyjasnili. Naše pracovné hodiny sú od 6:00 do 14:00 a musíme sa zapísať. Od tej doby začal teror. Na druhý deň im dovolil ísť na pracovisko rovno z domu, čo znamená že sa nemusia prísť zapísať. To je v rozpore s pracovným poriadkom. Domnievam sa, že to urobil kvôli mne, a preto som ho vyzval, aby sa mi ospravedlnil, inak podám naňho trestné oznámenie. Odtiaľto ma prehliada a situácia pokračuje. Keďže sa mi nepodarilo situáciu vyriešiť s ním, kontaktoval som nadriadeného z oddelenia K. Po šiestich mesiacoch nám konečne vyšiel v ústrety a uskutočnili sme rozhovor, počas ktorého mi oznámil, že rozhovor naháňa. S tým som súhlasil, ale povedal som mu niečo, čo si nechcel vypočuť. Uplynulo ďalších päť mesiacov a nič sa nezmenilo.

Odpoveď: Ohováranie a šikana na pracovisku

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :

1./  Predovšetkým je potrebné vychádzať zo samotnej pracovnej zmluvy. V zmysle ust.  §  13 ZP zamestnanec, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo právom chránené záujmy boli dotknuté nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania alebo nedodržaním podmienok podľa odseku 3, môže sa obrátiť na súd a domáhať sa právnej ochrany ustanovenej osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon). Povinnosti vedúcich zamestnancov stanovuje ZP hlavne v ust. § 81 / riadiť a kontrolovať prácu zamestnancov, utvárať priaznivé pracovné podmienky a zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, zabezpečovať, aby nedochádzalo k porušovaniu pracovnej disciplíny, atď./.

2./ Nikto nesmie byť na pracovisku v súvislosti s výkonom pracovnoprávnych vzťahov prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo zamestnávateľa sťažnosť, žalobu, návrh na začatie trestného stíhania alebo iné oznámenie o kriminalite alebo inej protispoločenskej činnosti .

3./ Podľa antidiskriminačného zákona priama diskriminácia je konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii.  Nepriama diskriminácia je navonok neutrálny predpis, rozhodnutie, pokyn alebo prax, ktoré znevýhodňujú alebo by mohli znevýhodňovať osobu v porovnaní s inou osobou; nepriama diskriminácia nie je, ak takýto predpis, rozhodnutie, pokyn alebo prax sú objektívne odôvodnené sledovaním oprávneného záujmu a sú primerané a nevyhnutné na dosiahnutie takého záujmu.

4./ Vzhľadom na okolnosť, že ste položil veľmi obsiahlu otázku  s veľmi konkrétnymi údajmi, ktoré sme upravili, odporúčame vo veci kontaktovať resp. informovať  vedúceho zamestnanca Vášho zamestnávateľa, prípadne obrátiť sa priamo na advokáta za účelom riešenia veci, resp. usmernenia Vášho postupu v riešení problému.

5./ Vo veci  sa môžete obrátiť  aj na príslušný inšpektorát práce s podnetom resp. sťažnosťou na porušovanie predpisov zo strany zamestnávateľa.