Vrátenie časti peňazí z kúpnej zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie časti peňazí z kúpnej zmluvy?

Kúpili sme auto za 2 900 eur, Opel Corsa z roku 2006. Kilometre a motor sú v poriadku, okrem toho, že auto bolo havarované, čo nám predávajúci neinformoval. Bol však jeho druhým majiteľom, takže má, ako sa hovorí, alibi. Ľavé dvere sú asymetrické a taktiež ľavé svetlá sú vypodkladané nejakými podložkami. Kvôli tomu ani ľavý smerový signál nefunguje, čo následne spôsobilo, že auto neprešlo STK. Dá sa o nejakú sumu znižiť kúpna suma alebo vymáhať? Kúpili sme ho pred dvomi týždňami. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie časti peňazí z kúpnej zmluvy?

Dobrý deň, vo Vašom prípade Vám odporúčam od kúpnej zmluvy odstúpiť v zmysle ustanovenia § 597 Občianskeho zákonníka.

§ 597

(1)

Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

(2)

Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

Odstúpením od zmluvy sa kúpna zmluva zrušuje od počiatku. Tzn. že si účastníci zmluvy (kupujúci a predávajúci) musia vzájomne vrátiť všetky plnenia, ktoré si navzájom poskytli. Vy budete musieť vrátiť majiteľovi vozidlo a on Vám zaplatenú kúpnu cenu. V tomto prípade dôjde k zrušeniu zmluvy od počiatku. V prípade, že máte záujem iba o zľavu z kúpnej ceny, tak v tomto prípade Vám odporúčam skontaktovať sa s predávajúcim, oznámiť mu predmetné skutočnosti a skúsiť sa s ním dohodnúť na úprave kúpnej zmluvy (formou dodatku ku kúpnej zmluve). V tomto dodatku by ste mohli zmeniť časť kúpnej zmluvy týkajúcej sa kúpnej ceny a kúpnu cenu týmto dodatkom znížiť.

Rovnako prichádza do úvahy odstúpenie od zmluvy z dôvodu uvedenia do omylu (predávajúci Vás uviedol do omylu týkajúceho sa stavu predmetného vozidla). V tomto smere je dôležité to, či predávajúci o týchto vadách vedel alebo mohol vzhľadom na okolnosti prípadu vedieť.