Ako postupovať pri bránení vstupu do spoločného domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri bránení vstupu do spoločného domu?

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať: Aký trestný čin alebo priestupok sa dopúšťa žena, ak nechce vpustiť manžela do domu či bytu, ktorý nadobudli počas trvania manželstva so spoločným bývaním? Majú právo na užívanie nehnuteľnosti ako manžel aj manželka, pokiaľ sú stále manželia.

Odpoveď: Ako postupovať pri bránení vstupu do spoločného domu?

Dobrý deň, bránenie v užívaní spoločného majetku nie je trestným činom. Za splnenia určitých skutkových okolností by mohlo vyť uvedené konanie charakterizované ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. V zmysle § 49 ods. 1 pís. d) zákona o priestupkoch, priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie schválnosťami alebo iným hrubým správaním. V zmysle § 144 Občianskeho zákonníka, veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja manželia spoločne; spoločne uhradzujú aj náklady vynaložené na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním. Taktiež platí, že ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd. To znamená, že ak jeden z manželov bráni druhému manželovi vo výkone užívacieho práva k bytu, je dotknutý manžel oprávnený domáhať sa, aby súd zaviazal manžela zdržať sa týchto zásahov resp. aby určil iný spôsob užívania spoločného majetku.