Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

Dobrý deň. Už 25 rokov sa ja aj moja rodina staráme o záhradu, ktorej majiteľom je môj otec. Po ústnej dohode ma o to požiadal a dodal, že keď môj syn dosiahne 18 rokov, prepíše záhradu na neho. Samozrejme, tak neurobil, ale povedal, že v závete je ošetrené, že majiteľom bude môj syn. Teraz však prišiel na záhradu s kupcami a chce ju predať. My sme mu v tom zabránili a teraz chceme my, ako rodina, ktorá sa o záhradu stará už 25 rokov, danú záhradu odkúpiť. Ešte by som spomenul, že za celú tú dobu tam on ako majiteľ vôbec nechodil. Preto sa chcem opýtať, či nemáme právo stať sa majiteľmi záhrady aj bez jej odkúpenia. Vopred ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzam nasledovnú odpoveď vyjadrujúcu náš právny názor:

Spôsoby nadobudnutia vlastníckeho práva

Spôsoby nadobudnutia vlastníckeho práva či už k hnuteľným alebo aj nehnuteľným veciam explicitne ustanovuje § 133 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v účinnom znení (ďalej len "Občiansky zákonník").

Podľa § 133 ods. 1 Občianskeho zákonníka: Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

Z uvedeného vyplýva, že právnym titulom nadobudnutia vlastníckeho práva k veci môže byť:

a) scudzovacia zmluva (najčastejšie kúpna, darovacia, zámenná),

b) dedenie,

c) rozhodnutie štátneho orgánu (napr. v prípade reštitúcie v minulosti skonfiškovaného majetku štátom),

d) iná právna skutočnosť - avšak táto právna skutočnosť musí byť v Občianskom zákonníku výslovne ustanovená spolu s právnym následkom s ňou spojeným, ktorým musí byť nadobudnutie vlastníckeho práva.

Jednou z právnych skutočností, explicitne neustanovených v § 133 Občianskeho zákonníka, s ktorou je spojený vznik vlastníckeho práva k veci je aj vydržanie vlastníckeho práva.

Aj s ohľadom na Vami uvádzané skutkové okolnosti je zrejmé, že svojou otázkou smerujete práve k tomu, či sa z dôvodu výkonu vlastníckych práv ale aj povinností v dobe posledných 25 rokov nemôžete stať vlastníkom predmetných nehnuteľností (teda bez potreby uzatvárania scudzovacej zmluvy, keďže iný právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva k veci nie vo Vašom prípade nie je).

Vydržanie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti

Inšitút vydržania vlastníckeho práva k veci je upravený primárne v ustanovení § 134 Občianskeho zákonníka, ktorý je však potrebné vykladať v spojení s § 130 ods. 1 veta prvá Občianskeho zákonníka.

Podľa § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka:  Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

V uvedenom ustanovení § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka sú teda stanovené základné podmienky pre vydržanie vlastníckeho práva k veci, a to tak, že vlastnícke právo môže vydržaním nadobudnúť len oprávnený držiteľ a v prípade, ak má nehnuteľnú vec v (oprávnenej) držbe minimálne 10 rokov.

Pre záver o tom, či spĺňate vyššie uvedené podmienky na to, aby ste mohli vlastnícke právo vydržať, je dôležité posúdiť najskôr či ste oprávneným držiteľom tak, ako to ustanovuje § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Definíciu oprávneného držiteľa ustanovuje § 130 ods. 1 veta prvá Občianskeho zákonníka.

Podľa § 130 ods. 1 veta prvá Občianskeho zákonníka: Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným.

Z uvedeného teda vyplýva, že oprávneným držiteľom je len taký držiteľ veci, ktorý je s ohľadom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí. Vo všetkých ostatných prípadoch potom ide o držiteľa veci neoprávneného, pričom podľa súčasnej právnej úpravy neoprávnený držiteľ nemôže nadobudnúť vlastnícke právo k veci právnym titulom vydržania. O oprávnenú držbu teda nikdy nejde v prípade, ak držiteľ veci (napr. osoba, ktorá namiesto vlastníka vykonáva vo vzťahu k držanej veci vlastnícke práva aj povinnosti) vedel, že nie je jej vlastníkom. Dokonca o oprávnenú držbu nepôjde ani v tých prípadoch, ak by sa síce držiteľ mylne domnieval, že je vlastníkom držanej veci, avšak pri vynaložení náležitej starostlivosti (napr. lustráciou verejne prístupného katastra nehnuteľností) by zistil, že vlastníkom veci nie je.

V tejto súvislosti možno príkladmo poukázať aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky zo 07.05.2002 so sp. zn. 22 Cdo 1843/2000, podľa ktorého: Pri hodnotení dobrej viery je vždy treba brať do úvahy, či držiteľ pri bežnej (normálnej) opatrnosti, ktorú možno s ohľadom na okolnosti a povahu daného prípadu od každého požadovať, nemal, resp. nemohol mať, počas celej vydržacej doby dôvodné pochybnosti o tom, že mu vec alebo právo patrí. Dobrá viera zaniká v okamihu, kedy sa držiteľ oboznámil so skutočnosťami, ktoré objektívne museli vyvolať pochybnosť o tom, že mu vec podľa práva patrí alebo že je subjektom práva, ktorého obsah vykonáva.

Záver

Na základe Vami opísaného skutkového stavu v spojení s vyššie uvedeným právnym posúdením je nutné konštatovať právny záver, že Vám v súčasnosti nesvedčí žiadny právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva k predmetnej nehnuteľnosti. Hoci ste vykonávali vo vzťahu k predmetnému pozemku 25 rokov mnohé práva a povinnosti, ktoré tvoria obsah práve vlastníckeho práva, od začiatku ste vedeli, že vlastníkom danej nehnuteľnosti je Váš otec (uvedené je preukázané napr. Vašou ústnou dohodou o tom, že záhrada bude raz patriť Vášmu synovi, následne spomínané ošetrenie záhrady v dedičskom konaní a pod.).

Ak preto chcete nadobudnúť vlastnícke právo k danej veci, je nutné dohodnúť sa s vlastníkom na uzatvorení jednej zo scudzovacích zmlúv.