Nedokončená zákazka, čo mám robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Nedokončená zákazka, čo mám robiť?

Dobrý deň, mám otázku súvisiacu s nedokončenou objednávkou a výmenou dvierok. Objednávka, ktorá obsahovala kuchynskú linku, interiérové dvere a dve vstavané skrine, bola vytvorená 07.06.2015. Plánované ukončenie bolo na dátum 31.07.2016 a celková suma objednávky činila 6292,- €. Napriek plynutiu času, interiérové dvere neboli dodané a chybné dvierka na kuchynskej linke neboli odstránené. Dňa 29.11.2015 prevzal výrobca zvyšok sumy, aby mohol dokúpiť dvere a dokončiť prácu. O stretnutí, ktoré sme mali 16.02.2016 u pána J. B. a jeho manželky A. B., existuje písomný záznam, kde sa zaviazal, že do dátumu 23.02.2016 dokončí celú objednávku. Dokument podpísal výrobca p. B., ja a pani B. ako svedok. Odvtedy sa však naďalej vyhýba nám, či už pokiaľ ide o dokončenie práce, alebo vyplatenie sumy za poškodené dvierka a nedodané interiérové dvere. Aké kroky by som mal podniknúť, aby sa tento problém vyriešil? Mám zákazkový list aj príjmové doklady. Ďakujem, s pozdravom.

Odpoveď: Nedokončená zákazka, čo mám robiť?

Dobrý deň, vo Vašom prípade došlo k uzatvoreniu zmluvy o dielo podľa Občianskeho zákonníka (ak v zmluve nemáte uvedené, že sa uzatvára podľa Obchodného zákonníka). V takom prípade podľa ustanovenia § 642 ods. 1 Občianskeho zákonníka máte právo až do ukončenia diela od zmluvy o dielo odstúpiť. Musíte však zhotoviteľovi nahradiť všetky účelne vynaložené náklady na doteraz vykonané dielo (tzn. na skrine bez dverí). Po odstúpení od zmluvy by Vám následne zhotoviteľ musel vrátiť zvyšok peňazí poskytnutých na dokončenie diela. Tieto peniaze by ste mohli použiť u iného zhotoviteľa, aby Vám predmetné dielo (skrine) dokončil. Odporúčam Vám v tomto smere vyzvať zhotoviteľa prostredníctvom advokáta (prostredníctvom právneho zástupcu mávajú tieto výzvy väčšiu úspešnosť), aby v dodatočne určenej lehote (nedával by som viac ako 2 týždne) dielo dokončil, inak od zmluvy odstupujete. Po odstúpení od zmluvy by ste následne od neho požadovali časť poskytnutých peňazí na dokončenie diela späť. V mnohých prípadoch takéto výzvy na zhotoviteľov zapôsobia a vplyvom obáv z vracania peňazí a prípadnom súdnom spore dielo dokončia. Ak by dielo nedokončil, peniaze nevrátil, mohli by ste Vašu pohľadávku následne vymáhať aj súdnou cestou.