Nároky po rozvode manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trnavský
Odpovedá: Advokát Trnava
Odpovedané dňa: 21. 12. 2016

Otázka: Nároky po rozvode manželstva

Dobry den, sme s manzelom uz 3 roky manzelia. Vzdy sme mali spolocnu adresu aj pocas partnerskeho zivota. Moj manzel si nasiel cca pred rokom milenku, s ktorou sa taha dodnes. Snazila som sa manzelstvo sila mocou udrzat, ale manzela to nezaujima. Byvame v dome, ktory je pisany na neho. Ja som nezamestnana takze vsetko tiahne financne manzel. No od januara by som sa mala zamestnat aj ja. Manzel sa mi vyhraza, ze dom je iba jeho a ze nemam na nic narok. Byva voci mne aj agresivny. A vraj sa mam zbalit a ist. Mohli by ste mi prosim poradit, na co mam narok s detmi. Deti maju 9 a 5 rokov. Velmi pekne vam dakujem.

Odpoveď: Nároky po rozvode manželstva

Dobrý deň. Pokiaľ ide o dom, ktorý je písaný na Vášho manžela, v tomto smere je rozhodujúce, či dom nadobudol pred uzavretím manželstva alebo až po uzavretí manželstva, prípade to, z akých finančných prostriedkov bol nadobudnutý. Uvedené informácie sú rozhodujúce preto, aby bolo možné určiť, či predmetný dom patrí do Vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov (bez ohľadu na to, ako je evidovaný v katastri) alebo či je skutočne výlučným vlastníctvom Vášho manžela. Pokým ste ešte manželia, z titulu manželského zväzku by ste mali mať užívacie právo k tomuto domu, aj keď by bol jeho výlučným vlastníkom Váš manžel.

Po rozvode máte nárok na vyporiadanie spoločného majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V rámci konania o rozvod sa bude riešiť aj úprava rodičovských práv a povinností k deťom (t.j. ktorému z rodičov budú zverené do starostlivosti, či bude striedavá starostlivosť, aké výživné sa bude na deti platiť a pod.). Okrem toho ak by ste objektívne nebola schopná sama sa živiť, môžete podať na základe § 72 a 73 zákona o rodine návrh na určenie príspevku na výživu rozvedeného manžela.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Nároky po rozvode manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, ďakujem za Vašu odpoveď. No dom sme nadobudli ešte pred manželstvom a on naň zobral úver.

Odpoveď: Nároky po rozvode manželstva

Odpovedá: Advokát Trnava (odpoveď odoslaná: 22.12.2016)

Dobrý deň. Ak Váš manžel kúpil predmetnú nehnuteľnosť na úver pred uzavretím manželstva, mám za to, že nehnuteľnosť je skutočne jeho výlučným vlastníctvom. Na druhej strane v rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov môžete požadovať nahradiť to, čo sa zo spoločného majetku uhradilo na výlučný majetok Vášho manžela. Do úvahy pritom prichádzajú najmä úhrady splátok úveru, samozrejme za predpokladu, že úver bol uhrádzaný zo spoločných prostriedkov manželov.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí