Kedy má zamestnanec nárok na odstupné (odchodné) ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Kedy má zamestnanec nárok na odstupné (odchodné) ?

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či má dôchodca (dôchodkový vek dosiahol v r. 2014), ktorý je stále v pracovnom pomere - zmluvu má na dobu neurčitú, nárok na odstupné. Zamestnávateľ ho ústne oboznámil, že po dosiahnutí dôchodkového veku môže odpracovať ešte jeden rok, ktorý vyprší teraz v auguste. Zamestnanec neinicioval svoj odchod, avšak zamestnávateľ chce s zamestnancom rozviazať pracovný pomer. Zdôrazňujem, že zamestnanec má zmluvu na dobu neurčitú a doteraz nepodpísal žiadnu dohodu o skončení pracovného pomeru. Ďakujem.

Odpoveď: Kedy má zamestnanec nárok na odstupné (odchodné) ?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 76 Zákonníka práce, patri odstupné zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) alebo pís. b) Zákonníka práce alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi patrí odstupné aj v prípade, ak s ním zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, okrem prípadu ak si zamestnanec spôsobil pracovný úraz porušením predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci alebo pod vplyvom omamných látok. Dodávam však, že dosiahnutie dôchodkového veku alebo vznik nároku na dôchodok nie je výpovedným dôvodom, ak zamestnanec naďalej spĺňa predpoklady výkonu práce podľa osobitných právnych predpisov alebo vnútorných predpisov zamestnávateľa. Na záver dopĺňam, že zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.