Možnosť anulácie manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Žilinský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 11. 1. 2017

Otázka: Možnosť anulácie manželstva

Dobry den. Syn sa zenil 8.10.2016 po dvojrocnej znamosti. Po troch tyzdnoch manzelstva manzelka citovo ochladla a zacali oddelene spavat. Po roznych zisteniach vyslo najavo, ze je orientovana na rovnake pohlavie a 9.1., t.j. tri mesiace po svadbe sa odstahovala. Prichadza do uvahy anulacia manzelstva keby sa na sude k uvedenej orientacii priznala? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Možnosť anulácie manželstva

Dobrý deň,

žiaľ v slovenskom právnom poriadku nie je upravený inštitút anulácie manželstva, len rozvodu manželstva. Inštitút anulácie manželstva je obsiahnutý len v cirkevnom (kánonickom) práve. Anulovanie manželstva podľa kánonického práva by ale nemalo v súčasnosti žiadny vplyv na jeho trvania podľa slovenského práva. 

Z uvedeného dôvodu je možné dosiahnuť zánik manželstva iba rozvodom manželstva. Ak aj súd manželstvo rozvedie, nebude sa považovať za nikdy neuzavreté. Ak by sa v konaní o rozvode manželstva skutočne preukázala iná orientácia manželky Vášho syna, je vysoko pravdepodobné, že by súd manželstvo rozviedol. 

Na záver možno pre úplnosť uviesť, že okrem rozvodu manželstva upravuje slovenský právny poriadok aj inštitút určenia uzavretého manželstva za neplatné a inštitút určenia neexistencie manželstva. Neplatnosť alebo neexistenciu manželstva môže ale súd určiť iba z taxatívne vymedzených dôvodov obsiahnutých v zákone o rodine, pričom Vami uvádzaná skutočnosť medzi týmito dôvodmi nie je. Aj z tohto dôvodu je preto nutné konštatovať, že dosiahnuť zánik manželstva možno len rozvodom manželstva.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk