Ako prinútiť manžela prispievať na domácnosť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Ako prinútiť manžela prispievať na domácnosť?

Dobrý deň, dňa 16.9.2016 som podala žiadosť o rozvod a napriek tomu, že sme zatiaľ nedostali žiadnu odpoveď zo súdu, žijeme s manželom naďalej v spoločnej domácnosti, v byte s hypotékou. Môj manžel je veľmi nezodpovedný, žije tu úplne zadarmo a využíva moje financie. Hľadám možnosť, ako ho prinútiť prispievať aspoň na polovicu nájmu a nákladov spojených s prevádzkou bytu, ako sú napríklad poplatky za inkaso a internet. Manžel neprispieva ani na financovanie našej dcéry. O splácanie úverov ho však neprosím, keďže mi sľúbil, že mi byt po rozvode prenechá, napriek tomu, že je na ňom ešte veľká hypotéka. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a zostávam s pozdravom.

Odpoveď: Ako prinútiť manžela prispievať na domácnosť?

Dobrý deň, povinnosť manžela prispievať Vám na náklady domácnosti môžete dosiahnuť cez uplatnenia nároku na plnenie manželského výživného. V zmysle § 71 ods. 1 zákona o rodine, manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť. Ak Vám manžel neprispieva ani na dcéru, neplní tým ani svoju ďalšiu vyživovaciu povinnosť, ktorú má k svojmu dieťaťu. Rovnako ste preto oprávnená toto právo uplatniť na súde a žiadať, aby rozsah vyživovacej povinnosti k dieťaťu určil súd, keďže Váš manžel si ju dobrovoľne neplní.