Ako vymáhať náhradu škody v trestnom konaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako vymáhať náhradu škody v trestnom konaní?

Dobrý deň. Pred týždňom ma napadli neznámi útočníci. Spôsobili mi zranenia ako zlomené rebro, zlomený nos a rozbitú hlavu so troma stehmi. Doba liečenia týchto zranení je minimálne 4 týždne. Policajti útočníkov okamžite chytili. Chcem sa opýtať, ako mám od útočníkov vymáhať odškodné a bolestné, keďže som na PN a môj príjem sa znížil. Ďakujem.

Odpoveď: Ako vymáhať náhradu škody v trestnom konaní?

Dobrý deň, v priebehu trestného konania má poškodený právo domáhať sa, aby bola nahradená škoda, ktorá mu bola trestným činom spôsobená. Náhradu škody musí poškodený presne určiť čo do dôvodu i výšky. Ak Vám bola trestným činom spôsobená škoda na zdraví, máte spravidla nárok na bolestne a sťaženie spoločenského uplatnenia. Vo vyšetrovaní pre trestný čin Ublíženia na zdraví je bežným postupom vyšetrovateľa zabezpečiť znalecký posudok, v ktorom znalec určí  rozsah spôsobených zranení s ich bodovým ohodnotením a teda vyčíslením presnej sumy bolestného. V takom prípade môžete tento záver o bolestnom prijať a žiadať nahradiť tam uvedené bolestné. V opačnom prípade musíte požiadať kompetentného lekára, aby Vám posudok o bolestnom vypracoval na Vašu žiadosť. Taktiež máte nárok na náhradu liečebných nákladov a prípadne aj náhradu škody na veciach (napr. oblečení). Uvedené platí aj pre náhradu príjmu, o ktorý ste prišli v dôsledku Vašej práceneschopnosti. Ušlý príjem je teda nárokom, ktorý ste oprávnený taktiež uplatňovať a žiadať, aby ako všetky náhrady, Vám boli páchatelia zaviazaný nahradiť na základe výroku, ktorý bude obsahom odsudzujúceho rozsudku.