Môžem sa brániť proti zaplateniu zmluvnej pokuty za nedodržanie konkurenčnej doložky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Prešov

Otázka: Môžem sa brániť proti zaplateniu zmluvnej pokuty za nedodržanie konkurenčnej doložky?

Dobrý deň, nesplnil som podmienky konkurenčnej doložky, ktorá bola súčasťou rámcovej zmluvy s agentúrou, pre ktorú som pracoval ako živnostník v Nemecku. Právny zástupca tejto agentúry mi poslal výzvu na zaplatenie zmluvnej pokuty vo výške 5000 eur. Potreboval by som poradiť, či by bolo rozumnejšie zaplatiť túto pokutu alebo či by existovala možnosť sa proti nej nejako brániť. Mám na mysli, či by som mohol argumentovať, že zmluva je príliš obmedzujúca alebo že pokuta je neprimerane vysoká. Alternatívne, zaujímalo by ma, či by existovala možnosť zrušiť platnosť zmluvy. Počas trvania tohto pracovného pomeru bola moja hodinová sadzba zmenená z 13 eur na 11 eur na hodinu, a to bez toho, aby mi bolo ponúknuté podpísať nejakú doložku alebo novú zmluvu. Podmienky zmienili telefonicky, oznámili mi, že súvisia s ubytovaním v zahraničí a že budem fakturovať 2 eurá za hodinu menej. Sľúbili, že mi upravenú zmluvu pošlú neskôr, avšak nikdy mi žiadnu novú zmluvu neposlali. Takto som následne 14 mesiacov fakturoval za 11 eur za hodinu.

Odpoveď: Môžem sa brániť proti zaplateniu zmluvnej pokuty za nedodržanie konkurenčnej doložky?

Dobrý deň, nakoľko mi nie je známy obsah zmluvy, neviem sa vyjadriť, či nárok na zmluvnú pokutu je dôvodný, či ste svojim konaním porušili dojednanú konkurenčnú doložku, resp. či konkurenčná doložka bola neprimerane obmedzujúca. Podľa § 301 Obchodného zákonníka platí, že neprimerane vysokú zmluvnú pokutu môže súd znížiť s prihliadnutím na hodnotu a význam zabezpečovanej povinnosti, a to až do výšky škody, ktorá vznikla do doby súdneho rozhodnutia porušením zmluvnej povinnosti, na ktorú sa vzťahuje zmluvná pokuta. Totožné ustanovenie obsahuje aj § 545a Občianskeho zákonníka (OZ), v zmysle ktorého: neprimerane vysokú zmluvnú pokutu môže súd znížiť s prihliadnutím na hodnotu a význam zabezpečovanej povinnosti. Zmluvne dohodnutá hodinová sadzba je podľa môjho názoru zmenená neplatne. Podľa § 40 OZ, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov, je neplatný. Zároveň preto platí, že písomne uzavretá dohoda sa môže zmeniť alebo zrušiť iba písomne. Oznámte preto Vášmu zmluvnému partnerovi, že vzhľadom na uvedené, považujete zníženie odmeny za neplatné, pričom požadujte doplatenie jej dlžnej časti.