Môže si nevlastný otec osvojiť dieťa bez súhlasu biologického otca?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Môže si nevlastný otec osvojiť dieťa bez súhlasu biologického otca?

Dobrý deň. Môže si nevlastný otec osvojiť dieťa bez súhlasu biologického otca v prípade, že biologický otec nie je uvedený v rodnom liste, nemá o dieťa záujem a neplatí výživné? Ďakujem.

Odpoveď: Môže si nevlastný otec osvojiť dieťa bez súhlasu biologického otca?

Dobrý deň, v zásade platí, že na osvojenie dieťaťa je potrebný súhlas rodičov osvojovaného dieťaťa. Výnimkou z uvedeného je ustanovenie § 101 ods. 2 zákona o rodine, podľa ktorého, ak jeden z rodičov zomrel, nie je známy, bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu, bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností, vyžaduje sa len súhlas druhého rodiča. Z uvedeného vyplýva, že udelenie súhlasu sa vyžaduje len od rodiča, ktorý je známy, teda od rodiča, ktorý je uvedený v rodnom liste dieťaťa.