Nárok na výživné pred rozvodom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Nárok na výživné pred rozvodom

Dobrý deň, rada by som požiadala o radu. Po dlhšom období psychického a neskôr aj fyzického napadnutia som bola nútená odísť zo spoločnej domácnosti s 8-ročným dieťaťom. Uchýlila som sa k rodičom, pretože som nemala inú možnosť, ani finančné prostriedky na podnájom. Syn situáciu veľmi zle znášal. V poslednom roku som finančne zabezpečovala celú domácnosť sama. Keď sa k tomu pridali ostatné problémy, neváhala som a odišla. Chcela by som sa rozviesť a potrebujem pomoc. Mám nárok na výživné na dieťa aj pred rozvodom? Ak je moja otázka považovaná za platenú, prosím, dajte mi vedieť. Ďakujem veľmi pekne. S pozdravom.

Odpoveď: Nárok na výživné pred rozvodom

Dobrý deň,

nárok na výživné pred rozvodom samozrejme máte. Toto výživné sa však nerieši v konaní o rozvod ale je potrebné podať osobitný  návrh, ktorý môže rozhodovať dokonca aj iný sudca, ako konanie o rozvod. Okrem výživného na dieťa pred rozvodom môžete požadovať aj výživné na manželku, ak spĺňate podmienky jeho priznania.

Odporúčam Vám podať aj návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktorým budete požadovať určiť výživné ešte pred tým, ako súd rozhodne vo veci samej. Nebudete tak musieť čakať niekoľko mesiacov kým, súd rozhodne vo veci samej.

V podstate máte nárok podať voči manželovi niekoľko návrhov. Pri rozhodovaní o výške výživného súd prihliada okrem Vašich príjmov aj na príjmy manžela a na oprávnené potreby dieťaťa.