Môže mi zakazovať vstup do domu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčiansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 7. 1. 2017

Otázka: Môže mi zakazovať vstup do domu?

Dobrý deň, mala by som na Vás pár otázok. Moja mama má 55 rokov, je slobodná a býva v rodičovskom dome, polovicu domu zdedila po smrti svojej matky a druhú polovicu jej daroval otec, ktorý ešte žije, ale má tam doživotné právo, ale býva na inej adrese aj so svojou priatelkou, kde ma tiež doživotné právo a aj trvalý pobyt. Jedná sa o to, že teraz mojej mame zakazuje a prikazuje čo má a čo nemá robiť, čo si môže a čo nemôže kúpiť, zakazuje mne tam chodiť aj s mojou dvojročnou dcérou, rozhoduje on o všetkom, mieša sa aj do našich finančných záležitosti a minule aj fyzicky napadol moju dcéru. Stále hovorí, že on je tam PÁN. Ale aby som to upresnila na správnu mieru, tak je pravda, že ja som kedysi pijávala, už som s tým dávno skončila, ale nechce tomu veriť a stále ma hádže do jedného vreca a robí aj mne zo života peklo. Moja mama je aj psychicky chorá už od môjho narodenia, ale je svojprávna a aj pracuje a myslím si, že on jej tiež týmto jeho správaním len pridáva, pretože má rada moju dcéru a tým, že mne zakazuje tam chodiť, tak zakazuje aj styk so svojou vnučkou. Ale ešte je v tom jeden háčik, že prispieva do domu peniazmi-dal na opravu strechy a zateplenie. Týmto sa Vás chcem opýtať, či má právo zasahovať do maminho života, tak isto do nášho, či môže fyzicky napádať moju dcéru a zakazovať mi navštevovať svoju matku? Za odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Môže mi zakazovať vstup do domu?

Dobrý deň, otec Vašej matky nemá právo Vám a Vašej matke zasahovať do vášho života. 

Nemôže Vám ani zakazovať vstúpiť do domu a nemôže Vám ani prikazovať čo máte robiť.

Ak má právo doživotného užívania aj k inej nehnuteľnosti a v maminej nehnuteľnosti už nebýva, potom to je dôvod na zrušenie jeho vecného bremena. 

Ak fyzicky napadol Vašu dcéru, podajte trestné oznámenie, nie je predsa možné, aby sa k vám takto správal. Pokiaľ mu to dovolíte, môže sa to stupňovať.

Pokiaľ ide o jeho investície do domu, tak tieto nemusí robiť a je to na jeho dobrej vôli.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Môže mi zakazovať vstup do domu? (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa Vás ešte opýtať, že akým spôsobom sa dá zrušiť vecné bremeno, kto podáva návrh a kde? A musí to podpísať aj dotyčný - čiže mamin otec? Pretože, keď sa dozvie o tom, tak je schopný nás aj zbiť.

Odpoveď: Môže mi zakazovať vstup do domu?

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 08.01.2017)

Dobrý deň, ak by súhlasil so zrušením, tak sa to robí dohodou. Ak by nesúhlasil, čo je Váš prípad, tak sa to podáva na súd. Oprávnený z vecného bremena nemusí súhlasiť, preto sa to podáva na súd, pretože nebude súhlasiť. Akokoľvek nezákonne sa k Vám správa, podajte na neho oznámenie na polícii.

 


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí