Matka neumožňuje styk s dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitriansky
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 22. 10. 2015

Otázka: Matka neumožňuje styk s dieťaťom

Poprosím o radu ako postupovať. Môj syn mal krátku známosť obaja si užívali, syn mal problém aj s alkoholom. Splodili dieťa, syn tesne pred narodením malej sám dobrovoľne nastúpil na liečenie, ked sme chceli urobiť čestné vyhlásenie, aby po pôrode ho mohla zapísat ako otca odmietla a tak malá nema na rodnom liste uvedeného otca. Po návrate s liečenia nastúpil do práce v blizkosti bydliska kde žije priatelka s malou, aby mohol dieta navštevovať. Žiaľ po par mesiacoch aj ked jej poslal peniaze, nepije, matka dieťaťa ho odmieta. Nechce mu povolit navštevu už ani v prítomnosti jej rodičov. Syn je z toho nešťastný pretože si uvedomuje, že prichádza o možnost vidiet malú ako rastie, nemá možnosť rozumne sa s ňou dohodnút... Poprosím o info aké ma práva alebo čo môže podniknúť. Ja už mám aj pochybnosti či to dieťa je synovo ked sa matka tak správa. Rada by som mu pomohla, ved niekto ho musí podržať. Ďakujem

Odpoveď: Matka neumožňuje styk s dieťaťom

Dobrý deň, podľa ustanovenia § 36 zákona o rodine sa môžu rodičia dieťaťa, ktorí spolu nežijú dohodnúť o výkone rodičovských práv a povinností. Ak sa nevedie dohodnúť, môže hociktorý rodič podať na súd návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností. Súd v tomto konaní rozhoduje o osobnej starostlivosti dieťaťa, správe jeho majetku, zastupovaní, určení výživného a tiež úpravy styku s maloletým dieťaťom.

V prípade Vášho syna je však problém, že Váš syn nie je "oficiálne" jeho otcom. Uviedli ste, že v rodnom liste maloletého dieťaťa nie je zapísaný ako otec nikto. Vzhľadom na to, že neprišlo k určeniu otcovstva 1. ani 2. zákonnou domnienkou, prichádza do úvahy postup podľa 3. zákonnej domnienky (upravená v § 94 a 95 zákona o rodine). Je potrebné zo strany Vášho syna podať na súd návrh na určenie otcovstva. Súd bude v tomto konaní zisťovať skutkový stav veci, pričom sa uskutoční výsluch matky dieťaťa i domnelého otca (Vášho syna). Na základe takto vykonaných dôkazov, prípadne i ďalších (napr. DNA test) súd rozhodne o tom kto je otcom dieťaťa. Ak súd rozhodne, že otcom dieťaťa je Váš syn, bude zapísaný v rodnom liste maloletého dieťaťa ako otec. Konanie o určenie otcovstva je spojené s konaním o výchove dieťaťa, tzn. Váš syn nebude musieť podať ďalší návrh na súd v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia § 36 zákona o rodine.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí