Nesúhlas jedného rodiča so striedavou osobnou starostlivosťou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Nesúhlas jedného rodiča so striedavou osobnou starostlivosťou

Dobrý deň, dnes som absolvoval súdny proces, kedy som po šiestich rokoch od rozvodu podal žiadosť o striedavú osobnú starostlivosť o trinásťročného syna, ktorý momentálne žije s matkou. V súčasnosti k nám prichádza raz za trinásť dní na štyri dni. Súdny proces bol však odložený na január, keď chcú vypočuť samotného syna, pretože jeho matka tvrdí, že syn nechce zožeľať striedavú osobnú starostlivosť. Toto tvrdenie potvrdil i tzv. kolízny poradca, ktorý na základe toho striedavú starostlivosť neodporučil. Podľa môjho názoru je syn dlhodobo manipulovaný matkou a bol pripravený na to, ako má odpovedať (od môjho podania k prvému pojednávaniu uplynul viac ako rok). Chcel by som sa spýtať, akú mám šancu dosiahnuť striedavú osobnú starostlivosť, ak podmienky u mňa sú v poriadku a súd s nimi súhlasí, jedinou prekážkou sú však nesúhlas matky a syna. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nesúhlas jedného rodiča so striedavou osobnou starostlivosťou

Dobrý deň,

súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti vtedy, ak:

- majú o osobnú starostlivosť o dieťa záujem obidvaja rodičia

- je to v záujme dieťaťa a

- ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov, tak súd musí vždy skúmať, či sú splnené podmienky na to, aby bolo dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov.

Z uvedených podmienok striedavej osobnej starostlivosti (ustanovených v § 24 ods. 2 zákona o rodine) teda vyplýva, že súhlas matky nie je a ani nemôže byť rozhodujúcim kritériom pri rozhodovaní súdu o tom, či zverí dieťa do striedavej osobnej starostlivosti (uvedené vyplýva najmä zo skutočnosti, že rodičia dieťaťa majú často navzájom protichodné záujmy).

Čo sa týka nesúhlasu maloletého dieťaťa, k tomuto je potrebné uviesť, že súd je povinný prihliadnuť na názor maloletého dieťaťa, ktoré je účastníkom konania (podľa § 38 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku), avšak to neznamená, že súd neposúdi napriek názoru maloletého, že striedavá osobná starostlivosť je v jeho záujme (o to viac, že maloleté dieťa nie je vždy schopné objektívne posúdiť, čo je v jeho najlepšom záujme).

Napokon je dôležité uviesť, že súd je povinný pri rozhodovaní o zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti podľa § 24 ods. 4 zákona o rodine rešpektovať právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a rovnako prihliadnuť na najlepší záujem dieťaťa - a to najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd je rovnako pri rozhodovaní povinný dbať na to, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.

Na základe uvedeného možno konštatovať, že nesúhlas matky so zverením dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti nie je relevantný a hoci súd musí prihliadnuť na názor Vášho maloletého dieťaťa, to neznamená, že na základe súhrnu vyššie uvedených kritérií nemôže posúdiť, že jeho zverenie do striedavej osobnej starostlivosti je v jeho najlepšom záujme.