Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Zahraničie

Otázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. V auguste sa plánujem vydávať. Byt, auto a zariadenie v byte som nadobudla samostatne a nevzťahuje sa na ne žiadna pôžička ani úver. Chcem si ochrániť svoj majetok a samozrejme aj budúci majetok, ktorý nadobudnem počas manželstva, ktoré bude uzatvorené v auguste 2015. Keďže majetok môj a majetok môjho priateľa sú diametrálne odlišné (on je v procese osobného bankrotu) a ja sa úspešne posúvam v kariére, na ktorej svedomite makám, chcem sa spýtať, či existuje nejaká forma zmluvy alebo dohody o tom, že každý z partnerov bude nadobúdať majetok výlučne pre seba a teda, že ani jeden nebude zodpovedný za dlhy toho druhého. Môj priateľ je v procese osobného bankrotu. Zaujíma ma, či existuje spôsob, ako môžem ochrániť svoj súčasný aj budúci majetok, alebo či to možné nie je a v tom prípade sa nevydám. Žijem a pracujem v Miláne, ale samozrejme v prípade potreby viem doletieť na Slovensko a porozprávať sa osobne. Potrebujem len vedieť, či je možné to riešiť, alebo sa mám vykašľať na svadbu. Nerada by som splácala jeho dlhy zo svojej výplaty. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

Dobrý deň,

na Slovensku neexistuje možnosť dohodnúť sa, že bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vôbec nevznikne. Ak disponujete majetkom, ktorý ste nadobudli pred manželstvom, tento majetok nebude patriť do BSM a ani v prípade exekúcie nemôže byť dlh manžela uspokojený z tohto Vášho majetku. Čo sa týka majetku nadobudnutého počas manželstva je možno uzavrieť dohodu o tom, že BSM vznikne až pri zániku manželstva. To znamená, že počas celého manželstva budete nadobúdať a disponovať so svojím majetkom každý sám. Až pri zániku manželstva by majetok, ktorý vlastní každý z Vás v danom čase bol predmetom vyporiadania BSM. Danú dohodu je možné uzavrieť len vo forme notárskej zápisnice. Ďalšia možnosť je zrušiť BSM počas manželstva. Na to však musia byť zákonné dôvody.