Majetkoprávne vysporiadanie BSM


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 31. 7. 2015

Otázka: Majetkoprávne vysporiadanie BSM

Dobrý den... Moji rodicia su viac ako dva roky rozvedení... Otec na nas prispieva ako sa mu chce... Dnes mamine prisiel papier na majetkoprávne vysporiadanie, ze chce veci, ktoré spolu nadobudli, pritom mamina s nim nic nenadobudla, on sa ku nam nastahoval bez nicoho... Nadobudli spolu maximalne dlhy a všetky pozicky plati mamina... Do troch dni sa ma vyjadrit, ak nie tak pridu posudzovat majetok... Dalsia vec je to, ze my vlastne bývame v dome maminho brata a dom je napisany na neho... Je mozne aby sme mu museli dat peniaze alebo vratit veci ktore ziada, ked je dom bratov a my bývame v podnájme a pozicky plati mama?? Dakujem za odpoved...

Odpoveď: Majetkoprávne vysporiadanie BSM

Dobý deň, uvádzate, že Vaši rodičia sú rozvedení už viac ako dva roky. Právna úprava vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) je postavená tak, že ak sa do 3 rokov od rozvodu manželia nedohodnú o vyporiadaní alebo niektorí nepodá návrh na vyporiadanie, tak sa uplatní zákonná domnienka, na základe ktorého každý z manželov nadobudne hnuteľné veci podľa toho kto ich pre svoju potrebu alebo potrebu svojej rodiny užíva výlučne ako vlastník.

Uvádzate, že Vaši rodičia nadobudli spolu len dlhy a žiadny majetok. V tomto prípade sa uplatní § 150 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa pri vyporiadaní vychádza z toho, že podiely manželov sú rovnaké (platí to i pre dlhy), a že sa každý z manželov je oprávnený požadovať od druhého manžela to, čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok (alebo dlhy). Vzhľadom na to, že všetky dlhy platí len Vaša mama je možné, aby od Vášho otca požadovala úhradu 1/2 každej splátky. To však závisí na tom, z akého majetku platí Vaša mama splátky. Ak ich platí zo svojho výlučného majetku (z peňazí čo nepatrili do BSM) tak má nárok na úhradu 1/2 každej splátky, ktorú z týchto peňazí uhradila. Ak ich platí z peňazí, ktoré patrili do BSM, tak nárok na úhradu 1/2 splátky nemá, keďže sa splátky platia z majetku patriaceho do BSM (tým pádom i z majetku Vášho otca). 

Pri vyporiadaní BSM sa prihliada na veľa skutočností, ktoré je bez ďalších detailov ťažké posúdiť. Z toho dôvodu Vám nemôžem jednoznačne povedať, či bude musieť Vaša mama Vášmu otcovi dať nejaké peniaze alebo vrátiť všetky veci. Vychádzajúc z Vášho opisu skutkového stavu, si však myslím, že skôr Váš otec bude musieť Vám uhradiť určitú čiastku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Majetkoprávne vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Som 6 rokov rozvedená, nie sme s exmanželom majetkovo vysporiadaní. Teraz by som chcela odísť z bytu, ale on byt nechce predať, ponúka mi 10 000 euro, čo nie je polovica sumy za byt. Tvrdí, že nemá ani na vyplatenie. A chcela by som sa opýtať, keďže mi chce exmanžel robiť problémy a nevieme sa dohodnúť, či súd môže rozhodnúť, ako sa vysporiadame a do akej doby a či môže nariadiť aj predaj bytu. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Majetkoprávne vysporiadanie BSM

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.08.2015)

Dobrý deň, nakoľko od rozvodu uplynulo už viaca ko 3 roky, potom sa Vaše bezpodielové spoluvlastníctvo (BSM) vysporiadalo zákonnou domnienkou. Nehnuteľnosť prešli do podielového spoluvlastníctva. 

V tomto štádiu teda môžete žiadať manžela o zrušenie a vysporianie podielového spoluvlastníctva. Ak by ste to podali na súd, podmienkou je úhrada súdneho poplatku vo výške 6 % zo žalovanej sumy. 

Svoj podiel môžete aj predať inej osobe (nemusí to byť manžel). Poradíme Vám, ako postupovať a kde nájsť niekoho, kto podiel od Vás odkúpi. 

Ak sa rozhodnete vec riešiť súdnou cestou, dá sa to vyriešiť aj tak, že všetky trovy právneho zastupovania bude platiť bývalý manžel a Vás zastupovanie nebude stáť vôbec nič. Manžel by si mal preto rozmyslieť, ak sa nechce s Vami dohodnúť. 

Ak máte záujem, môžete si s nami dohodnúť konzultáciu a preberieme pre Vás najvýhodnejší postu u nás v kancelárii. 

 


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk