Má bývalá praiteľka nárok na polovicu domu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 9. 1. 2017

Otázka: Má bývalá praiteľka nárok na polovicu domu?

Dobry den, mal by som taku otazku. Mal som priatelku, ktora zila so mnou 7 a pol roka v dome mojich rodicov. Teraz, po rozchode sa domaha polovice domu, nakolko som vybral pozicku, ktoru este stale splacam na rekonstrukciu a ona sa domaha tych penazi, ktore ona tu investovala, nema ziadne doklady o tom, ze nieco kupila lebo uver som bral na seba a este do dnesneho dna ho splacam. Dom je vo vlastnictve mojej mamy. Ma pravo nieco odo mna ziadat? A este jedna otazka: kupil som jej auto, s ktorym chodila do prace, auto mi nechce dat spat nakolko mi tvrd,i ze je jej. Auto je na mojom mene ja som drzitel aj vlastnik vozidla. Mozem jej ho zobrat? A na koniec, neboli sme nikde vedeni ani ako druh a druzka.

Odpoveď: Má bývalá praiteľka nárok na polovicu domu?

Dobrý deň,

ak je nehnuteľnosť písaná na Vašu matku, potom Vy, ani Vaša priateľka na ňu nemáte žiaden právny nárok. Nemusíte teda na ňu prepisovať polovicu domu (to by ste ani nemohli, nakoľko nie ste vlastník). Pokiaľ ide o jej tvrdenia, že chce späť to, čo investovala do domu, dovoľujem si uviesť, že na to nárok má, avšak musela by ho žiadať od Vašej matky (zhodnotila jej nehnuteľnosť), treba dbať na to, aby nárok nebol premlčaný a rovnako musí, ako ste správne poukazovali, náklady riadne preukázať. Ak sa jej to nepodarí preukázať, potom by pravdepodobne nebola úspešná ani na súde. 

Čo sa týka auta, je to podobné. Keďže ste evidovaný aj ako vlastník aj ako držiteľ, potom nemá právo auto od Vás požadovať. Vy, ako vlastník ste jej len umožnili užívanie vozidla.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí