Vyporiadanie hypotéky po rozchode partnerov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trenčín

Otázka: Vyporiadanie hypotéky po rozchode partnerov

Dobrý deň. S partnerkou sme sa spoločne dohodli, že už nebudeme spolu bývať. Máme spoločný byt kúpený na hypotéku, v ktorej je nastavená fixácia na 5 rokov, z ktorých sme zatiaľ splatili 2 roky. Taktiež dostávame štátny príspevok pre mladých. Spoločne sme sa dohodli, že byt si nechám a budem splácať úver sám. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako by som mal postupovať pri hypotéke, keď je tam fixácia a štátny príspevok? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie hypotéky po rozchode partnerov

Dobrý deň,

Vaše spoluvlastníctvo bytu môžete vyporiadať dohodou o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, ktorej súčasťou môže byť aj vyporiadanie úveru, v ktorom sa dohodnete, kto z Vás sa stane výlučným vlastníkom bytu, kto bude výlučne splácať hypotéku, ktorou je byt zaťažený a prípadne kto ktomu vyplatí vyrovnací podiel a v akej výške.

Čo sa však týka prevzatia úveru aj voči banke (teda ak chcete aby Vašu dohodu o tom, že iba jeden z Vás bude splácať úver akceptovala aj banka), to bude potrebné riešiť priamo s bankou (spravidla sa to robí tak, že po uzavretí vyššie uvedenej dohody idú spoludlžníci do banky, ktorej predložia svoju dohodu a na jej základe ju požiadajú o jej akceptovania a spísanie dohody s bankou o prevzatí úveru tým z Vás, ktorý je tak označený vo Vašej dohode). Rovnako čo sa týka podmienok poskytnutia štátneho príspevku, aj v tejto časti musíte komunikovať s bankou, nakoľko tie závisia od rôznych konkrétnych okolností Vašej veci - napr. kedy ste uzatvorili zmluvu o hypotéke, výška hypotéky, jej podmienky poskytnutia a splácania a pod. Tieto podmienky je vhodné zistiť vopred - ak by ste napr. zistili, že ak by jeden z Vás prevzal hypotéku, bolo by to pre Vás nevýhodné, môžete svoju situáciu riešiť napr. tak, že Vy a Vaša partnerka uzatvoríte dohodu o tom, že splátky úveru bude hradiť len jeden z Vás, avšak banke túto dohodu nepredložíte. Voči banke síce v takomto prípade budete aj naďalej vedení obaja ako spoludlžníci, avšak v prípade, ak by túto Vašu dohodu jeden z Vás porušil a nesplácal celé splátky, v dôsledku čoho by ste ich museli uhradiť banke Vy, mohol by túto sumu daný partner vyžadovať od druhého - a to aj súdnou cestou.