'

Kto bude dediť nehnuteľnosť po mojej smrti?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 13. 9. 2016

Otázka: Kto bude dediť nehnuteľnosť po mojej smrti?

Dobrý deň, pred necelým mesiacom sme uzavreli manželstvo. Som jediným vlastníkom bytu, ktorý som si kúpila pred 15 rokmi. Manžel vlastní dom, ktorého je jediným vlastníkom. Obaja máme deti z predchádzajúceho manželstva. Preto by som chcela vedieť, či po mojej smrti, ak stále ostanem jediným vlastníkom mojej nehnuteľnosti, by mali nárok manžel a jeho deti na môj majetok a opačne. Ďakujem.

Odpoveď: Kto bude dediť nehnuteľnosť po mojej smrti?

Dobrý deň, ak nezanecháte závet, Váš majetok budú dediť dedičia určený podľa zákona. Podľa § 473 Občianskeho zákonníka, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. Dedili by teda Vaše deti a Váš manžel. Váš manžel však nemôže dediť sám ale len s Vašimi deťmi, a to rovným dielom. Len, ak by nededili Vaše deti a ich potomkovia, dedili by v druhej skupine manžel, Vaši rodičia a ďalej tí, ktorí žili s Vami najmenej po dobu jedného roku pred vašou smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní na vašu výživu. V druhej skupine by dedili všetci rovným dielom, Váš manžel však najmenej polovicu. Totožná zákonná úprava by sa aplikovala aj v prípade smrti Vášho manžela.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk