Kde podať trestné oznámenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Kde podať trestné oznámenie

Prosím o odpoveď na otázku, kde môžem podať trestné oznámenie na osobu, ktorej sme zrušili trvalý pobyt v našej nehnuteľnosti (v rodnom dome zdedenom po rodičoch). Chcem podať trestné oznámenie na svojho synovca, ale neviem, kde ho mám podať. Chcem podať trestné oznámenie, pretože z tohto domu, kde býval, zmizla elektronika.

Odpoveď: Kde podať trestné oznámenie

Pokiaľ ide o odpoveď na otázku, kde podať trestné oznámenie, nie je rozhodujúce, kde táto osoba má trvalý pobyt. Pre určenie príslušnosti, kde podať trestné oznámenie to vôbec nie je dôležité.

Podozrenie zo spáchania trestného činu môžete oznámiť orgánom činným v trestnom konaní, ktorými sú policajt a prokurátor.

Trestné oznámenie možno urobiť písomne, ústne do zápisnice, telegraficky, telefaxom, elektronickými prostriedkami. Podanie urobené telegraficky, telefaxom alebo elektronickými prostriedkami je nutné potvrdiť či už písomne alebo ústne do 3 pracovných dní.

Trestné oznámenie môžete ohlásiť na ktorejkoľvek policajnej stanici alebo prokuratúre. Pokiaľ podáte trestné oznámenie na prokuratúru, prokurátor Vaše trestné oznámenie odovzdá na vyšetrovateľovi alebo policajtovi. O tom budete písomne upovedomený krátkym listom. Trestné oznámenie je možné podať aj na súde a to ústne alebo písomne. Súd Vaše podanie postúpi prokurátorovi.

Pokiaľ podáte trestné oznámenie ústne, policajt spíše s Vami zápisnicu. O Vašom trestnom oznámení sa rozhodnúť do 30 dní. Pokiaľ je dôvodné podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu, bude začaté trestné stíhanie. Spolu so začatím trestného stíhania môže byť vznesené už aj obvinenie konkrétnej osobe. Nie je teda rozhodujúce, kde ste podali trestné oznámenie, pretože Vaše trestné oznámenie sa dostane tomu správnemu orgánu, ktorý bude o ňom rozhodovať. Trestný čin sa vyšetruje v obvode, kde došlo k jeho spáchaniu.

Pokiaľ policajt posúdi, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania, policajt vec odovzdá príslušnému orgánu, ak skutok nie je trestným činom, ale mohol by byť priestupkom alebo vec odloží, ak je trestné stíhanie neprípustné (ak je páchateľ maloletý). O všetkých týchto úkonoch policajt oznamovateľa o tom upovedomí. Proti tomuto rozhodnutiu je prípustná sťažnosť, ktorú môžete podať do 3 dní od doručenia. Pozor však na preberanie zásielok z pošty po jej uložení na pošte. Lehota totiž nezačína plynúť vždy od doručenia a môže sa uplatniť fikcia doručenia, preto je vhodné zásielky z polície preberať ihneď. Sťažnosť by ste mali odôvodniť a doručiť orgánu, ktorý ho vydal. O sťažnosti rozhoduje, ak jej nevyhovie tento orgán, prokurátor.

Ak ani prokurátor okresnej prokuratúry podnetu, je možné podať podnet na krajskú prokuratúru na preskúmanie zákonnosti postupu Okresného prokurátora. Ak Vášmu podnetu nevyhovie ani krajská prokuratúra, možno sa ešte obrátiť na Generálnu prokuratúru SR.