Aký je postup pri podaní návrhu na zvýšenie výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Aký je postup pri podaní návrhu na zvýšenie výživného

Dobrý deň, rada by som sa poradila. S manželom sme sa pred približne 10 rokmi rozviedli. Vtedy súd písomne určil výšku výživného. Manžel svoju povinnosť pravidelne plnil, ale s prechodom meny na euro a zvýšením nákladov sme sa ústne dohodli na jeho zvýšení. Ľutujem, že som túto dohodu nepodložila písomne. Manžel sa potom znovu oženil a odsťahoval sa úplne mimo našeho mesta a kraja. K deťom si chodil, keď mu to vyhovovalo. Stávalo sa, že mi dieťa vrátil viackrát po víkende choré. Pri mojich námietkach mi svojvoľne znížil sumu výživného na úroveň spred 10 rokov, čo je nedostačujúce. Pripomeniem, že deti sú stredoškoláčka a žiačka 9. ročníka základnej školy s poruchami učenia a zdravotnými problémami. Ako mám postupovať, ak chcem dosiahnuť slušnú úroveň existencie a zabezpečenia detí? Čo všetko je potrebné predložiť a doložiť na súde a čo môže byť predmetom skúmania? Môžu byť dotázované aj deti a čo všetko je predmetom skúmania? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Aký je postup pri podaní návrhu na zvýšenie výživného

Dobrý deň, pri zvýšení výživného je najdôležitejšie v súdnom konaní preukázať takú zmenu pomerov, ktorá odôvodňuje zmenu vyživovacej povinnosti. V zmysle relevantnej judikatúry je takou zmenou už aj samotné dospievanie maloletých detí. V takýchto konaniach súd skúma najmä majetkové pomery na oboch stranách a odôvodnené potreby maloletých detí (v týchto konania sú deti málokedy vypočuté, ale môže sa stať). Súd bude skúmať v prvom rade pomery v čase, keď bolo pôvodným súdnym rozhodnutím určená vyživovacia povinnosť. Následne bude v konaní skúmať, akým spôsobom sa zmenili pomery u povinného rodiča a tiež u maloletých detí za uplynulých 10 rokov. Vy budete musieť súdu najmä preukázať (vzhľadom na to 10 rokov) rapídne zvýšenie nákladov na starostlivosť o maloleté deti. Túto Vašu povinnosť budete musieť čo najdôkladnejšie preukázať, aby súd mal preukázané náklady na starostlivosť o maloleté deti. Preukázané náklady na starostlivosť o maloleté deti tvoria základ pre rozhodnutie súdu o zvýšení výživného. Rovnako bude súd skúmať schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného rodiča (t.j. či sa mu zvýšil príjem, či má aj iný príjem, ktorý predtým nemal...). Po zistení skutočného stavu vecí súd rozhodne o zvýšení výživného.