Vyživovacia povinnosť medzi manželmi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Vyživovacia povinnosť medzi manželmi

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Sme manželia, ale nezdieľame spoločnú domácnosť. Manžel mi platí výživné na dieťa určené súdom. Mám nárok aj ja na nejakú sumu, keďže s ním nežijem a stále som jeho manželka? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť medzi manželmi

Dobrý deň,

pokiaľ ide o Vašu otázku týkajúcu sa Vášho nároku na určitú sumu od manžela v prípade, že nežijete v spoločnej domácnosti, je nutné vychádzať z § 71 zákona o rodine, v ktorom je upravená vzájomná vyživovacia povinnosť medzi manželmi.

V prvom rade je nutné uviesť, že žiadny z manželov (bez ohľadu na skutočnosť, či žijú v spoločnej domácnosti) sa nemôže obrátiť na súd s návrhom, aby súd určil druhému manželovi povinnosť prispievať určitou sumou k uspokojovaniu potrieb rodiny.

Vo vzťahu medzi manželmi však existuje vzájomná vyživovacia povinnosť, ktorá vzniká uzavretím manželstva a zaniká smrťou jedného z manželov alebo rozvodom. Zásadne teda trvá počas celého manželstva a bez ohľadu na to, či manželia spolu žijú, alebo nie, vyžaduje sa, aby mali rovnakú životnú úroveň. Ak manželia neplnia svoju vzájomnú vyživovaciu povinnosť dobrovoľne, manžel/ka sa môže domáhať návrhom na súd určenia vyživovacej povinnosti voči manželovi. Tento návrh ale možno podať jednak vtedy, ak na strane jedného z manželov existuje sociálna odkázanosť, ale aj vtedy, ak je spravodlivé dorovnať ich rozdielnu životnú úroveň. Prejavuje sa tu teda zásada solidarity, ktorá nepripúšťa, aby sa jeden z manželov dostal do nevýhodnejšieho postavenia napríklad v dôsledku starostlivosti o domácnosť alebo deti.

Na základe uvedeného možno na Vašu otázku odpovedať tak, že len z dôvodu, že s manželom spolu nežijete, nemáte bez ďalšieho nárok na určité výživné. Ak je však medzi Vami a Vaším manželom rozdielna životná úroveň, môžete sa v prípade nedobrovoľného plnenia vyživovacej povinnosti domáhať na súde určenia výživného na Vás, a to v takej výške, aby bola Vaša životná úroveň približne rovnaká. Dôležitá je teda pri rozhodovaní o výživnom životná úroveň oboch manželov.