Ako postupovať, ak zamestnávateľ nedodržuje pracovnoprávne predpisy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať, ak zamestnávateľ nedodržuje pracovnoprávne predpisy?

Dobrý večer, pán advokát. Pracujeme v Nemecku na slovenskej pracovnej zmluve ako opatrovatelia. Zmluva uvádza, že pracujeme na štvrťinový úväzok, čo nezodpovedá skutočnosti. Zamestnávateľ nám poskytnul takú zmluvu, kde je uvedené, že pracujeme dve hodiny denne, čo nie je pravda, pretože skutočne opatrujeme 24 hodín denne. Neviem, prečo neexistujú zákony upravujúce postup takýchto zamestnávateľov. Keď cestujeme domov 20 hodín, cestovné máme nezaplatené. Napríklad, keď sme chorí a sme na PN, nedostávame žiadnu finančnú kompenzáciu, pretože na výplatnej páske máme 316 eur a minimálne odvody. Na deti taktiež neplatia rodinné prídavky, ani daňový bonus. Pracujeme teda tak, že jeden mesiac sme doma a jeden mesiac pracujeme. Keď sme mesiac doma, nedostávame nič. Rozhodli sme sa pre takýto život s manželkou, pretože sme chceli kúpiť dom na hypotéku, ale banka nás odmietla. Dôvodom bol nedostatočný príjem, keďže zamestnávateľ nám potvrdil, že za posledné tri mesiace bol náš čistý príjem 101,78 eur a ročne 978 eur. V skutočnosti však zarábame 1300 eur za dva mesiace, teda práce sa snažíme venovať polovicu roka. Tieto peniaze nám prídu na účet, ale potvrdenie o ich príjme od zamestnávateľa už nedostaneme. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať, ak zamestnávateľ nedodržuje pracovnoprávne predpisy?

Dobrý deň, pracovná zmluva je dvojstranný právny úkon, ktorý pre svoju účinnosť a záväznosť vyžaduje ako súhlas s pracovnými podmienkami ako zamestnávateľa tak i zamestnanca. Voľnosť strán s obsahom pracovnej zmluvy však nie je absolútna a je obmedzená ustanoveniami Zákonníka práce. V každom prípade bolo Vašim právom a aj povinnosťou trvať na tom, aby sa reálne pracovné podmienky premietli do znenia pracovnej zmluvy. Ak máte v pracovnej zmluve dohodnutý pracovný čas v rozsahu 10 hodín týždenne, zamestnávateľ Vás nemôže nútiť pracovať nad tento rámec. V opačnom prípade sa jedná o čiernu prácu so všetkými právnymi následkami. Máte preto právo domáhať sa, a to aj súdnou žalobou, aby Vám zamestnávateľ doplatil mzdu za odpracovaný čas a splnil všetky ďalšie povinnosti, ktoré mu vyplývajú z pracovnoprávnych predpisov, pričom ich úplné vymenovanie presahuje možnosti tejto odpovede.