Výživné detí voči rodičom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Výživné detí voči rodičom

Môžem požiadať o výživné od syna, ktorý sa o mňa nestará, nezaujíma sa o to, že som ťažko zdravotne postihnutá a takmer imobilná s dôchodkom 150 eur? Je možné, aby som sa s ním nestretla a na súde ma zastupoval právny zástupca? On už 15 rokov pracuje v Írsku a zarába veľké sumy, k mne sa však správa v rozpore s dobrými mravmi.

Odpoveď: Výživné detí voči rodičom

Dobrý deň,

Zákon o rodine predpokladá takéto situácie a na ich riešenie umožňuje požiadať o určenie výživného detí voči ich rodičom. Nižšie nájdete krátky opis právnej úpravy tohto výživného, ale aj možnosti nechať sa zastupovať v celom súdnom konaní.

Zákonná úprava výživného detí voči rodičom a určenie jeho výšky

Zákon o rodine v ustanovení § 66 upravuje možnosť určenie primeraného výživného detí, ktoré sú schopné sa samo živiť voči svojim rodičom, ak to potrebujú. Vzhľadom na Vašu situáciu mám za to, že Vy toto výživné s vysokou pravdepodobnosťou potrebujete.

Podľa ustanovenia § 66 Zákona o rodine

Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

Pred podaním samotného návrhu je však potrebné zvážiť úpravu ustanovenia § 67 Zákona o rodine, ktorá upravuje postup v prípadoch, ak máte viac detí alebo postup v prípade, ak ste vydatá.

Podľa ustanovenia § 67 ods. 1 a 2 Zákona o rodine

 (1)Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

Podľa vyššie citovaného ustanovenia, ak má rodič viacero detí, každé dieťa sa má na výžive rodičov podieľať v takom rozsahu, ktorý zodpovedá ich pomerom. Jednoducho povedané, ak má niektoré dieťa vyšší príjem, mal by sa vo väčšej miere podieľať na starostlivosti o rodičov.

Rovnako, ak ste vydatá alebo ak ste čerstvo rozvedená, má pred vyživovaciu povinnosťou Vašich detí prednosť výživné medzi manželmi alebo príspevok na výživu rozvedenému manželovi.

Presná výška výživného sa následne určuje v súlade s ustanovením § 75 ods. 1 Zákona o rodine. Podľa tohto ustanovenia súd bude zisťovať Vaše odôvodnené potreby, ale tiež schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného (t.j. Vášho syna). Následne na základe takto zistených údajov súd rozhodne o presnej výške výživného.

Podľa ustanovenia § 75 ods. 1 Zákona o rodine

Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

V súdnom konaní budete musieť jednak preukázať, že vzhľadom na Váš zdravotný stav nie ste schopná si zabezpečiť dostatočný príjem na hradenie všetkých Vašich odôvodnených potrieb. Budete musieť predložiť napríklad lekársku správu o Vašom zdravotnom stave. Následne budete musieť čo najdôkladnejšie jednak uviesť všetky Vaše odôvodnené potreby (t.j. vymenovať ich v návrhu) a niektoré z nich i preukázať listinnými dôkazmi o tom, že ich platíte.

Nakoľko je toto konanie zaradené medzi tzv. nesporové konania súd je zo zákona povinný zisťovať skutočný stav veci, t.j. majetkové pomery Vášho syna bude súd zisťovať dopytom na neho, aby predložil relevantné doklady o jeho pomeroch. V tomto smere Vás nebude zaťažovať dôkazné bremeno.

Právna úprava zastupovania v súdnom konaní

Súd konanie o určenie výživného začína iba na základe návrhu oprávnenej osoby (prípadne povinnej ak ide o jeho zníženie alebo zrušenie). Tento návrh sa má podľa ustanovenia § 154 Civilného mimosporového poriadku podať na okresný súd, určený podľa miesta trvalého pobytu navrhovateľa. Tzn. že sa podľa miesta Vášho trvalého pobytu určí okresný súd, na ktorý budete musieť Vy alebo Váš zástupca podať návrh na určenie výživného.

Podľa ustanovenia § 154 Civilného mimosporového poriadku

Na konanie vo veciach výživného plnoletých osôb a iných obdobných nárokov je miestne príslušný všeobecný súd navrhovateľa.

Každá strana (v nesporovom konaní účastník konania) sa môže dať pred súdom zastúpiť zástupcom. Týmto zástupcom môže byť ktokoľvek, kto má spôsobilosť na právne úkony (tzn. že sa nemusíte dať zastúpiť iba advokátom, ale v konaní Vás môže zastupovať i tzv. občiansky zástupca). Jedinou prekážkou v tomto smere je to, že ak nejde o advokáta, súd by mohol rozhodnúť o tom, že tohto zástupcu nepripúšťa, nakoľko nie je spôsobilý na riadne zastupovanie.

Podľa ustanovenia§ 89 ods. 1 a 2 Civilného sporového poriadku

(1) Strana sa môže dať v konaní zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Zvolený zástupca sa nemôže dať zastúpiť, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(2) Ak zvoleným zástupcom podľa odseku 1 nie je advokát, súd uznesením, ktoré doručí zastúpenej strane, rozhodne, že zastúpenie podľa odseku 1 nepripúšťa, ak zástupca zjavne nie je spôsobilý na riadne zastupovanie alebo ak ako zástupca vystupuje vo viacerých konaniach.

Najčastejšie však v súdnych konaniach zastupujú účastníkov konania advokáti, nakoľko občiansky zástupcovia sa nie vždy vyznajú do detailov v právnej úprave a hrozí, že by mohlo dôjsť i k spôsobeniu ujmy na právach a záujmoch zastúpeného.

Ak sa dáte zastúpiť advokátom, ten dokáže zabezpečiť kompletne celý priebeh súdneho konania.

Výsluch účastníkov konania však patrí v nesporových konaniach medzi základné dôkazy, a preto sa môže stať, že sudca nebude chcieť o Vašom návrhu rozhodnúť bez toho, aby Vás vypočul. Ak však Váš zdravotný stav neumožňuje dostaviť sa na súd predpokladám, že by súd netrval na Vašom výsluchu.

Zhrnutie

V takýchto prípadoch ako je Váš, je možné požiadať súd o určenie výživného, nakoľko nie ste schopná si sama zabezpečiť výživu. Presná výška výživného bude závisieť na Vašich odôvodnených potrebách a schopnostiach, možnostiach a majetkových pomeroch Vášho syna. Až po ukončení dokazovania bude možné hovoriť o rozsahu výživného, v ktorom by súd mohol určiť výživné. Ak sa dáte zastúpiť advokátom v konaní dokáže zabezpečiť priebeh celého konania od podania návrhu až po právoplatné ukončenie. Je však veľmi ťažké zhodnotiť to, či súd nebude trvať na Vašom osobnom výsluchu. Závisí to aj na Vašom zdravotnom stave.