Exekútor a vymáhanie dlhu zo súdneho rozhodnutia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Exekútor a vymáhanie dlhu zo súdneho rozhodnutia

Dobrý večer. Rád by som sa opýtal, či exekútor môže vymáhať peniaze odo mňa v prípade, že súd bol ukončený právoplatne a bola mi určená lehota dvoch rokov na vyplatenie danej sumy. V rozsudku nie je uvedený ani konkrétny dátum, ani plán splátok. Po skončení súdneho konania sa sudkyňa opýtala, či sa niekto chce odvolať. Obe strany odpovedali, že nie. Ďakujem vám za rýchlu odpoveď. Momentálne nedisponujem žiadnym majetkom. Dovidenia.

Odpoveď: Exekútor a vymáhanie dlhu zo súdneho rozhodnutia

Dobrý deň, súdny exekútor môže vymáhať pohľadávky veriteľov iba na základe právoplatných a vykonateľných súdnych rozhodnutí. Vzhľadom na to, že vo Vašom prípade je už začaté exekučné konanie, toto rozhodnutie musí byť právoplatné a vykonateľné. Exekučné súdy pri udelení poverenia súdnemu exekútorovi skúmajú exekučný titul (súdne rozhodnutie) po materiálnej i formálnej stránke. Keby neboli splnené podmienky, exekúcia by nezačala. V každom súdnom rozhodnutí je uvedená presná lehota dokedy musíte splniť svoju povinnosť uloženú súdom. Lehota je najmenej tri dni, pričom súd môže určiť aj dlhšiu lehotu. Vo všetkých rozhodnutiach, ktoré zaväzujú niekoho na zaplatenie dlžnej sumy je uvedené do koľkých dní od právoplatnosti je potrebné dlžnú sumu uhradiť.