Dedenie prevedeného bytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 11. 11. 2016

Otázka: Dedenie prevedeného bytu

Dobrý den, potreboval som pomoc ohladom 3 izb. bytu. Dedko za života udajne prepísal na ženu, ktorú poznal 3 mesiace byt. Boli spolu ako druh a družka. Chcel som vediet, či nebolo povinnosťou družky sa vysporiadat s dedičmi zo zákona, aj ked to bolo na nu prepísane ako na družku... Ešte je tu jeden problem. Dedičia po dedkovi boli jeho dcera, ktorá žije a naš otec, ktorý zomrel skôr ako dedko teda ako jeho otec, či aj v takomto pripade dedia dedici (vnuci vnucky). Dakujem

Odpoveď: Dedenie prevedeného bytu

Dobrý deň, vo vzťahu k Vašej prvej otázke týkajúcej sa dedenia prevedeného bytu si Vám dovoľujem uviesť, že ak Váš dedko počas života previedol byt na svoju družku a tento prevod bol zapísaný aj v katastri nehnuteľností, tak tento byt nepatrí do dedičstva po Vašom dedovi. To, či k prevodu naozaj došlo a na základe čoho (kúpna alebo darovacia zmluva) zistíte v katastri nehnuteľností a nahliadnutím do katastrálneho spisu na príslušnom okresnom úrade. Nahliadnutím do katastrálneho spisu Vám odporúčam aj z dôvodu zistenia, či bolo s prevodom bytu všetko v poriadku, a či by nemohla byť napadnutá jej platnosť. K Vašej druhej otázke ohľadom dedičskej reprezentácie je potrebné poukázať na ustanovenie § 473 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Toto ustanovenie upravuje situácie, kedy mal byť dedičom jeden z potomkov poručiteľa (Váš otec po svojom otcovi), ale z nejakých dôvodov nededí, tak jeho dedičský podiel dedia rovnakým dielom jeho potomci. Tzn. že nakoľko Váš otec nededil z dôvodu úmrtia, ako dedič jeho dedičského podielu ste mali byť povolaný Vy a Vaši súrodenci.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Dedenie prevedeného bytu (Dedičské právo)

Dobry den, potrebujem poradit ohladom dedenia bytu po zomrelej sestre, byt patri jej, zila s muzom v spolocnej domacnosti takmer 30 rokov, onen muž nie je rozvedený so svojou byvalou manzelku, s ktorou ale stale udrziaval a udrziava kontakt nadalej. Onen muz si narokuje pravo dedenia na cely byt. Deti z tohto vztahu nie su ziadne. Nasi rodicia nežiju, zostali sme len dve sestry. Ako to bude v tomto pripade, dakujem pekne

Odpoveď: Dedenie prevedeného bytu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.11.2016)

Dobry den, tomto prípade sa uplatní paragraf 475 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí:

 

Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

 

To znamená, že uvedená osoba nebude dediť sama, ale máte právo dediť aj vy. Pokiaľ by ste chceli, aby táto osoba nededila, museli by ste preukázať, že sa nestarali o spoločnú domácnosť.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk