Darovanie peňazí počas trvania manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Darovanie peňazí počas trvania manželstva

Moji rodičia mi darovali peniaze z predaja polí. Tieto peniaze som využila na opravu domu, ktorý mi darovali rodičia, a to aj môjmu manželovi. Napriek tomu s manželom momentálne nežijem spolu. Rada by som sa informovala, ako by som mala postupovať, ak chcem právne chrániť peniaze, ktoré mi darovali rodičia, aby si ich môj manžel nemohol nárokovať. Ľutujem, ale nemám v rukách žiadny dôkaz, že mi peniaze rodičia skutočne darovali, hoci som ich využila na opravu rodinného domu. S pozdravom,

Odpoveď: Darovanie peňazí počas trvania manželstva

Dobrý deň, v zmysle Občianskeho zákonníka veci nadobudnuté darom nepatria do BSM. Ak Vaši rodičia darovali nehnuteľnosť Vám aj Vášmu manželovi, patrí táto nehnuteľnosť v súčasnosti do vášho podielového spoluvlastníctva. Manželom nie je možné darovať vec do BSM. Ak darovali nehnuteľnosť iba Vám, patrí táto nehnuteľnosť do Vášho výlučného vlastníctva a po rozvode manželstva Váš manžel nebude mať na ňu nárok. Rovnako ak Vám darovali Vaši rodičia peniaze, patria tieto peniaze iba Vám. V prípade použitia týchto peňazí na spoločný majetok patriaci do BSM, máte dokonca oprávnenie požadovať vrátenie peňazí, ktoré ste investovali z výlučných prostriedkov na spoločný majetok. Ak ste ho použili na zhodnotenie darovanej nehnuteľnosti, investovali ste do svojej nehnuteľnosti, pričom je potrebné vedieť, že k darovaniu hnuteľných (vrátane peňazí) nie je potrebná písomná darovacia zmluva. Z toho dôvodu nie je potrebné podnikať nič na to, aby na tieto peniaze nemal Váš manžel nárok.