Vysťahovanie z domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Vysťahovanie z domu

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Žijeme v rodinnom dome spoločne so svojou sestrou. Pred dvomi rokmi si sem bez oznámenia nasťahovala svojho syna s tromi deťmi. Môj manžel je spoluvlastníkom domu. Problém spočíva v tom, že jej syn je závislý na alkohole. Neustále je opitý a robí hluk aj počas noci. Rozhovory s ním neprinášajú žiaden výsledok a nezodpovedne sa správa k svojim deťom. Finančne neprispieva na spoločné náklady. Už sme túto situáciu nahlásili na polícii a sociálnemu odboru, ale bez výsledku. Máme školopovinné dieťa, na ktoré tieto okolnosti negatívne vplývajú. Rád by som ešte dodal, že syn mojej sestry nemá manželku, keďže zomrela ako alkoholicka. Jeho najmladšie, sedemročné dieťa je postihnuté, neustále kričí a potrebuje plienky. Táto situácia nás veľmi vyčerpáva a nevieme, kde hľadať pomoc. Mohli by ste nám prosím poradiť, koho by sme mali kontaktovať a ako by sme mali postupovať, aby sa náš problém vyriešil? Veľmi vám za to vopred ďakujem. Ak by bolo potrebné, som pripravený poskytnúť ďalšie podrobnosti.

Odpoveď: Vysťahovanie z domu

Dobrý deň, každá osoba, ktorá nemá vlastnícke právo alebo iné užívacie právo k nehnuteľnosti, musí túto nehnuteľnosť na výzvu jeho vlastníka opustiť a vypratať od svojich vecí. Ak dotyčná osoba tak nespraví dobrovoľne, je možné podať na súd žalobu o vypratanie nehnuteľnosti. Vo Vašom prípade nastáva problém v tom, že on užíva nehnuteľnosť spolu so svojimi maloletými deťmi. V zmysle ustálenej judikatúry totiž nie je možné z nehnuteľnosti vysťahovať rodinu s maloletými deťmi, ak si oni sami nedokážu nájsť náhradné bývanie. Súd by v tomto konaní skúmal, či by neboli maloleté deti ohrozené vysťahovaním z nehnuteľnosti, či by sa z nich a ich otca nestali bezdomovci. Ak by totiž hrozilo ohrozenie ich základných ľudských práv, súd by žalobu o vypratanie nehnuteľnosti s veľkou pravdepodobnosťou zamietol. Bez ohľadu na to, však majú vlastníci nehnuteľnosti právo požadovať od osoby, ktorá nehnuteľnosť obýva bez akéhokoľvek právneho dôvodu vydanie bezdôvodného obohatenia. Bezdôvodné obohatenie sa v takýchto prípadoch pohybuje vo výške bežného nájomného za podobné nehnuteľnosti. Ak by bezdôvodné obohatenie nevydal dobrovoľne, mohli by si vlastníci nehnuteľnosti uplatniť svoje právo na súde.