Čierny odber elektrickej energie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Čierny odber elektrickej energie

Dobrý deň, moja otázka sa týka situácie mojej priateľky. Jej situácia je nasledovná: Je rozvedenou matkou dvoch detí. V minulosti ju jej bývalý manžel fyzicky a psychicky týral, pričom dokonca občas vyhrozoval zabitím. Kvôli tejto situácii sa asi pred tromi rokmi odsťahovala s mladším synom do Rakúska, kde žijú dodnes. Jej bývalý manžel zanechal po sebe množstvo dlhov, a navyše je ona vlastníčkou rodinného domu, v ktorom spolu bývali a na ktorom ešte stále spláca hypotéku. Po rozvode jej exmanželovi, aby nezostal na ulici, dovolila, aby naďalej v dome býval spolu so starším synom. Problém nastal pred dvoma dňami, keď zamestnanci Slovenských elektrární pri kontrole meračov zistili, že v dome bol za jej neprítomnosť (asi tri roky) nelegálne odobrávaná elektrická energia. Za tento čin je zodpovedný jej bývalý manžel. Zamestnanci elektrárne informovali jej syna, že budú kontaktovať ju ako posledného vlastníka nehnuteľnosti. Potrebujem radu. Ako by sme mali postupovať, čo môžeme očakávať a ako by sa dala táto situácia vyriešiť? Vopred ďakujem za promptnú odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Čierny odber elektrickej energie

Dobrý deň,

v danom prípade možno predpokladať, že ak zmluva o dodávke elektrickej energie bola uzavretá medzi dodávateľom a vlastníkom nehnuteľnosti, budú sa elektrárne primárne domáhať svojich nárokov (spočívajúcich v uvedených nelegálnych odberoch) voči vlastníkovi nehnuteľnosti.

Odporúčame Vám jednoznačne rokovať s dodávateľom a uviesť celú situáciu tak, ako ste ju popísali vyššie - rovnako je nutné uviesť, že vlastníčka nehnuteľnosti o uvedených manipuláciach s meračmi ani o čiernom odbere nevedela a pokúsiť sa vyriešiť danú vec mimosúdne a súčasne tak, aby bolo zohľadnené, že vlastníčka domu uvedenú situáciu nespôsobila a že dodávateľa v skutočnosti poškodil práve jej bývalý manžel.

Napriek uvedenému z hľadiska dodávateľa to môže byť v danom prípade práve vlastník domu, ktorý svojím konaním umožnil uvedené manipulácie a čierny odber a preto sa budú domáhať škody od nej. Konkrétny postup bude závisieť od bližších, konkrétnych okolností, no nie je vylúčené, že aj z právneho hľadiska bude vlastníčka domu zodpovedná za uvedenú škodu.

Ak by tomu tak bolo a musela by uhradiť dodávateľovi určitú náhradu, v rámci regresu by si ju mohla následne uplatňovať voči svojmu bývalému manželovi - a to aj súdnou cestou. Vzhľadom na jeho zadĺženosť je ale otázna, či by aj prípadný úspech v tomto konaní (ktoré môže byť taktiež samo o sebe spojené s určitými nákladmi) a priznanie plnenia neskončilo jeho nevymožením.