Omylom zaslané peniaze na účet

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Omylom zaslané peniaze na účet

Dobrý deň, chcem sa spýtať na situáciu, ktorá nevznikla mojim pričinením. Pred 5 rokmi som dostala na bežný účet peniaze ktoré mi nepatrili. Išlo o omylom zaslané peniaze na účet, ktorý patril mne. Keďže to bolo na prelome roku 2008/2009 pri zmene meny na eurá, túto transakciu som si nevšimla, alebo priradila k niečomu inému i napriek tomu že išlo o 500 eur. Po viac ako 4 rokoch som náhodne zo stratených výpisov účtu prišla na položku, ktorá je touto platbou a ktorá ako som zistila nepatrila mne. Keďže bol na výpise účtu uvedený majiteľ účtu, vydedukovala som, že išlo o jednu veľkú spoločnosť so spotrebným tovarom, v ktorej som si toho času kupovala tovar v tejto cene. Tovar bol poškodený a po vrátení som dostala na ruku peniaze. Pravdepodobne vo firme urobili chybu a zaslali mi dvojmo peniaze i na účet. Zistila som si že premlčacia doba je 3-4 roky. No ja by som chcela peniaze i tak vrátiť, pretože sa obávam, že keď som si nevšimla že mám na účte peniaze, čo nepatria mne, tak je možné že som si nevšimla i nejakú výzvu firmy o vrátenie peňazí, ktorá by bola podnetom na trestné oznámenie. Počula som o prípadoch, kedy väčšie firmy čakali roky, aby človeku nabiehali úroky. Moja obava vyplýva z toho, že som sa v tom čase dlhodobo nezdržiavala v mieste trvalého bydliska a je možné že naozaj nejaká výzva prišla. Chcem sa spýtať ako prebiehajú tieto výzvy..ide o jednu výzvu,ktorá musí byť doručená do vlastných rúk dlžníka, alebo o viac výziev? Kedy výzva nadobúda formu pravoplatného dokladu. Je možné aby som o tom nevedela, poprípade dá sa to niekde zistiť? Rada by som peniaze vrátila majiteľovi, no ľudia v okolí ma odrádzajú a tvrdia, že keď to udem riešiť po takom čase, možem mať z toho problémy. Poprípade by som sa rada spýtala, či by bolo vhodné si pri prípadnom vrátení peňazí pýtať nejaký doklad alebo potvrdenie o tom, že nemám vo firme v tejto záležitosti nejaké dlhy. Dakujem za odpoveď.

Odpoveď: Omylom zaslané peniaze na účet

Dobrý deň,

pokiaľ ide o omylom zaslané peniaze na účet, ktorý patrí Vám, platí, že ste sa bezdôvodne obohatili. V tomto ide o bezdôvodné obochatenie bez právneho dôvodu.

Pokiaľ Vás uvedená spoločnosť vyzvala na vrátenie peňazí je potrebné ich vrátiť. Je však potrebné uviesť, že pri bezdôvodnom obohatení platí 2 ročná premlčacia lehota, ktorá plynie od okamihu, kedy došlo k prevodu a kedy sa dozvedel veriteľ, kto sa na jeho úkor obohatil. V tejto lehote je potrebné podať žalobu na súd (výzva nestačí).

Pred podaním žaloby by Vás veriteľ mal vyzvať na vrátenie omylom zaslaných peňazí na účet. Pokiaľ k tomu nedošlo a nevyzval by Vás na vrátenie peňazí pri žalobe na vydanie omylom zaslaných peňazí na účet by súd veriteľovi nepriznal úroky z omeškania a ani trovy súdneho konania.

Pokiaľ sa rozhodnete peniaze vrátiť, odporúčam Vám najskôr poštou kontaktovať uvedenú spoločnosť, popísať im, čo sa stalo a požiadať ich o zaslanie účtu k úhrade sumy. Pokiaľ by sa stalo, že by spoločnosť Vás už raz vyzvala na vrátenie peňazí a Vy ste na výzvu nereagovali, potom, ak im pošlete uvedenú sumu, upozorníte na seba a môžu od Vás požadovať aj úroky z omeškania. Vzhľadom na to, že je Váš čin morálny a peniaze vraciate dobrovoľne nepredpokladám, že by to urobili. Tá možnosť tu ale je. Priznanie sa k omylom zaslaným peniazom na účet by Vám teda mohlo spôsobiť ďalšie problémy a výdavky.