Ako vyriešiť, aby po mne nededila rodina?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Ako vyriešiť, aby po mne nededila rodina?

Dobrý deň, ospravedlňujem sa, že ruším. Mám na Vás otázku. Som invalidný dôchodca, nemám nikoho, ani manželku, ani deti (celý život som slobodný). Mám vzdialenú rodinu, ktorá o mňa neprejavuje záujem. Preto by som rád odkázal svoj skromný majetok niekomu, kto mi pomáha a koho mám rád. Nechcel by som, aby po mne dedila rodina. Rád by som vymyslel riešenie, ako zabezpečiť, aby po mojej smrti moja vzdialená rodina nemohla napádať to, čo niekomu darujem. Chcel by som to dať niekomu takým spôsobom, aby to moji vzdialení príbuzní nemohli napádať. Darovať to chcem cudziemu človeku. Darovanie aj testament sú napadnuteľné. Čo by bolo lepšie, aby sa k tomu moji príbuzní nedostali? Ďakujem za radu. S pozdravom,

Odpoveď: Ako vyriešiť, aby po mne nededila rodina?

Dobrý deň, voľba medzi darovaním a závetom závisí na tom, či chcete svoj majetok darovať Vášmu blízkemu za života alebo až okamihom Vašej smrti. Vzhľadom na to, že Váš príbuzný nie je neopomenuteľným dedičom (potomok), je možné ho závetom úplne vylúčiť z dedenia a celý Váš majetok odkázať Vášmu blízkemu. Rovnako je však možné postupovať aj pri darovaní. V prípade, že darovacia zmluva nebude z dôvodu nejakej chyby neplatná, nebude ju môcť Váš príbuzný v rámci dedičského ani iného konania napadnúť. Vo Vašom prípade, nebude môcť Váš príbuzný v dedičskom konaní napadnúť ani závet, ani darovaciu zmluvu. Tzn. že voľba medzi týmito inštitútmi závisí iba na Vás. Odporúčam Vám však pri spísaní takýchto dôležitých dokumentoch vyhľadať pomoc notára alebo advokáta.