Ako sa zrieknuť dieťaťa na súde?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Ako sa zrieknuť dieťaťa na súde?

Prosím Vás, v akej forme by som mal zaslať žiadosť o zrieknutie sa dieťaťa na súd? Má daná žiadosť alebo tlačivo nejaké predpísané štandardy, ktoré by malo obsahovať? Ako je postup? Zaslanie žiadosti a následné čakanie na jej potvrdenie a predvolanie k súdu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa zrieknuť dieťaťa na súde?

Dobrý deň, zrieknuť dieťaťa sa nemožno, možno k dieťaťu len otcovstvo zaprieť. Lehoty a podmienky na zapretie otcovstva sa odlišujú podľa spôsobu jeho určenia, teda či otcovstvo bolo určené na základe domnienky otcovstva svedčiace manželovi matky alebo bolo otcovstvo určené súhlasným vyhlásením rodičov pred matričným úradom alebo súdom. Všeobecnými náležitosťami každého podania, ktoré je adresované súdu, teda napr. aj návrh na zapretie otcovstva, má obsahovať označenie súdu, ktorému je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka, čo sa ním sleduje a taktiež podpis autora. Návrh doplňte o osobitné náležitosti súvisiace s charakterom konania, t.j. najmä dôvody, pre ktoré Vás nemožno považovať za otca dieťaťa.