Práva obvineného po vznesení obvinenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Práva obvineného po vznesení obvinenia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, aké sú moje práva ako obvineného po vznesení obvinenia. Voči mne bolo začaté trestné stíhanie. Moju sťažnosť prokurátor zamietol, vraj bola nedôvodná. Chcem vedieť, aké práva mám ako obvinený. Ďakujem.

Odpoveď: Práva obvineného po vznesení obvinenia

Dobrý deň, v súvislosti so vznesením obvinania Vám ako obvinenému vznikajú najmä nasledovné práva:

1/ obvinený má právo od začiatku konania proti svojej osobe vyjadriť sa ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu,

2/ obvinený má právo vyjadriť sa k dôkazom,

3/ obvinený má právo odoprieť vypovedať,

4/ obvinený má právo uvádzať okolnosti,

5/ obvinený má právo navrhovať predkladať a obstarávať dôkazy slúžiace na jeho obhajobu,

6/ obvinený má právo robiť návrhy a podávať žiadosti a opravné prostriedky,

7/ obvinený má právo zvoliť si obhajcu a s ním sa radiť aj počas úkonov vykonávaných orgánom činným v trestnom konaní alebo súdom. S obhajcom sa však v priebehu svojho výsluchu nemôže radiť o tom, ako odpovedať na položenú otázku,

8/ obvinený môže žiadať, aby bol vypočúvaný za účasti svojho obhajcu a aby sa obhajca zúčastnil aj na iných úkonoch prípravného konania (bez účasti obhajcu policajt nemôže vypočuť obvineného, pokiaľ s tým obvinený nesúhlasí, nemôže mu byť za to uložená žiadna sankcia),

9/ ak je obvinený zadržaný, vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody, môže s obhajcom hovoriť bez prítomnosti tretej osoby; to neplatí pre telefonický rozhovor obvineného s obhajcom počas výkonu väzby, ktorého podmienky a spôsob výkonu ustanovuje osobitný predpis.

10/ obvinený má právo v konaní pred súdom vypočúvať svedkov, ktorých sám navrhol alebo ktorých s jeho súhlasom navrhol obhajca, a klásť svedkom otázky,

11/ obvinený môže uplatňovať svoje práva sám alebo prostredníctvom obhajcu,

12/ obvinený má právo už na začiatku konania pred súdom prvého stupňa uplatniť všetky dôkazy, ktoré sú mu známe a ktoré navrhne vykonať. Ak po podaní obžaloby podá obvinený návrh na vykonanie dôkazov pred začatím konania na súde prvého stupňa, súd je povinný takýto návrh bez meškania doručiť prokurátorovi a poškodenému,

13/ obvinený má právo na úhradu trov obhajoby, ak nemá dostatočné prostriedky, taktiež má nárok na bezplatnú obhajobu alebo na obhajobu za zníženú odmenu; nárok na bezplatnú obhajobu alebo obhajobu za zníženú odmenu musí obvinený preukázať najneskôr pri rozhodovaní o náhrade trov trestného konania a ak ide o ustanovenie obhajcu podľa § 40 ods. 2, najneskôr do 30 dní po tom, čo mu bolo doručené opatrenie o ustanovení obhajcu,

 14/ obvinený má právo byť poučený o svojich právach vrátane významu priznania a má právo, aby mu bola poskytnutá plná možnosť na ich uplatnenie.