Ako sa brániť proti rozsudku, ktorým súd určil styk dieťaťa so starými rodičmi?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť proti rozsudku, ktorým súd určil styk dieťaťa so starými rodičmi?

Dobrý deň, bývalí svokrovia ma obžalovali na súde, pretože chcú mať kontakt s mojou dcérou. Už prebehlo aj pojednávanie, na ktorom sa pokúsili dosiahnuť dohodu, avšak ja som ju odmietla. Následne mi do domu prišiel rozsudok, ktorý určil, že vo vlastnom záujme musím chodiť k svokrovcom každý nepárny piatok od desiatej hodiny do jednej, a to spolu s dcérou. Pýtam sa, či je to správne, keď sudkyňa určila takéto rozhodnutie, aj keď dcéra svojich prarodičov nepozná, nemá ani tri roky a keďže ma vyhnali z bytu hneď po pôrode, vôbec ju ešte nevideli, nijak sa o ňu nestarali a ani za ňou nechodili? Veľmi mi ubližujú, ohovárajú ma a znevažujú ma vo verejnosti. Ja sa s nimi nechcem stretávať. Sudkyňa takéto rozhodnutie zdôvodnila potrebou zachovať citové väzby. Avšak aké väzby môžu existovať, keď ich dieťa nepozná? Vyjadrila som názor, že keď bude dcéra staršia, môže k nim ísť, ak si to bude želať, ale ako mám ja sama ísť k nim? Nemám ani auto a bojím sa ich navštíviť. Je to stresujúce pre mňa aj pre dcéru. My ich vôbec nepoznáme. Prosím, poraďte mi, som zúfalá.

Odpoveď: Ako sa brániť proti rozsudku, ktorým súd určil styk dieťaťa so starými rodičmi?

Dobrý deň, podľa § 36 zákona o rodine, rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Ak manželstvo, z ktorého pochádzajú maloleté deti, zaniklo smrťou alebo vyhlásením jedného z manželov za mŕtveho a ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, môže súd na návrh upraviť styk maloletého dieťaťa s blízkymi osobami zomrelého manžela alebo manžela, ktorý bol vyhlásený za mŕtveho. Upraviť stretávanie blízkych osôb (napr. starých rodičov) s maloletým dieťaťom je teda možné. Zákon však predpokladá existenciu niektorých podmienok, a to najmä záujem dieťaťa, napr. pre silné citové väzby alebo návyk dieťaťa na pravidelný kontakt s blízkymi osobami. Vami uvádzané okolnosti spochybňujú existenciu týchto predpokladov, preto rozhodnutie súdu nevychádza zo správne zisteného skutkového stavu. Za absurdné považujem uloženie povinnosti, na základe ktorej máte Vy navštevovať starých rodičov a to bez toho, aby ste vlastnili vlastný dopravný prostriedok a tak vyhoveli výkonu práva na stretávanie. V tejto časti rozhodnutie súdu neprimerane zasahuje do Vašich práv a je nadmieru obmedzujúce. Odporúčam Vám preto podať odvolanie proti predmetnému rozhodnutiu.