Ako sa brániť proti neoprávnenému vydržaniu vlastných pozemkov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť proti neoprávnenému vydržaniu vlastných pozemkov?

Dobrý deň, stratou výdržou sme prišli o lesný pozemok. Nový "majiteľ" ho po zápise do katastra obratom predal svojmu príbuznému. Z listín, ktoré máme k dispozícii z katastra, vyplýva, že dotyčný si rovnako výdržou získal podiely od ďalších niekoľko desiatok vlastníkov, ktorí možno ešte žijú a nemajú tušenie, čo sa deje. V ďalšom prípade je už na katastri podaný návrh na opravu chyby, aby sa nám vrátilo späť približne 3000 m2 pôdy, vlastníkom ktorej sa "omylom" stal náš bývalý sused. Máme obavu, že takýchto skrytých prípadov môže byť viac. Potrebujeme radu, na koho sa máme obrátiť, kto by nám zosumarizoval, čo všetko sme zd'edili, dal do poriadku (ak je to ešte možné) nehnuteľnosti, ktoré nám boli "výdržou" odobraté. Samozrejme všetko ako platenú službu na základe dohody. V dedičstve po oboch rodičoch je veľa nejasností - napríklad zmluvy s pozostatkami byvalých družstiev, podiely v spoločenstve lesov... Pôda a lesy sú v Kežmarskom okrese. Oceniť by sme privítali niekoho z tohto okresu, pretože predpokladáme, že budú potrebné osobné stretnutia. Hľadáme niekoho spoľahlivého a úprimného. Do tejto pomoci by sme chceli zahrnúť aj vybavovanie restitúcií, ktoré nám notár odporučil riešiť. Prajem príjemný deň a ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa brániť proti neoprávnenému vydržaniu vlastných pozemkov?

Dobrý deň, právne skutočnosti týkajúce sa nehnuteľností sú predmetom zápisu v katastri nehnuteľností. Miestne príslušný okresný úrad - katastrálny odbor Vám na poskytne informácie o prevode resp. o inej zmene režimu vlastníctva všetkých stavieb a pozemkov, ktorých ste boli Vy alebo vaši právni predchodcovia vlastníkmi. Na základe poskytnutých údajov je možné zodpovedať, či pri vydržaní pozemkov bol dodržaný zákonný postup a teda, či je tento nevyhnutné namietať a obrátiť sa na súd so žalobou o určenie vlastníckeho práva. V každom prípade môžete na všetky právne úkony spojené so zisťovaním potrebných právnych informácii resp. realizovaní iných úkonov nevyhnutných pri komunikácii so štátnymi orgánmi, splnomocniť advokátsku kanceláriu, ktorej kontakt nájdete na tejto internetovej stránke.