Ako postupovať proti rozhodnutiu o priestupku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať proti rozhodnutiu o priestupku?

Dobrý deň, cítim sa obvinená z niečoho, čo som vôbec nespravila a kde bolo presne naopak. Ja som bola túto situáciu poškodená. Bolo mi doručené rozhodnutie z prístupkového konania, pri ktorom som nebola ani predvolaná a kde bolo konštatované moje vinenie. Prosím Vás, ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať proti rozhodnutiu o priestupku?

Dobrý deň, Vaša vec bola pravdepodobne vybavená v rozkaznom konaní, čo je zjednodušená a skrátená forma priestupkového konania. Správny orgán, ktorý vec vybavil, mal z doteraz zistených skutočností za preukázané, že ste sa priestupku dopustili, na základe čoho Vám uložil sankciu. Proti tomuto rozkazu môžete podať do 15 dní odo dňa jeho doručenia odpor správnemu orgánu, ktorý ho vydal. Včasným podaním odporu sa rozkaz zrušuje a správny orgán pokračuje v konaní. Pritom Vám nemožno uložiť iný druh sankcie s výnimkou pokarhania alebo vyššiu výmeru sankcie, než bola uvedená v rozkaze, ak sa pri prejednávaní priestupku nezistia nové podstatné skutkové okolnosti. V prípade, ak odpor nepodáte, rozkaz nadobudne účinky právoplatného rozhodnutia.