POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako postupovať pri podvode?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Ako postupovať pri podvode?

Dobrý deň. Som otcom 19 r. syna, ktorý je študentom Strednej odbornej školy pre žiakov s telesným postihnutím na Mokrohájskej ceste v Bratislave. Je poberateľom invalidného dôchodku, nakoľko ma DMO a je vozičkár. Syn vykonal výber 570 eur v hotovosti na pobočke Tatra banky v Bratislave za účelom požičania uvedenej sumy svojej "kamarátke a jej priateľovi", ktorí sa vraj dostali do problémov s bývaním a potrebovali na jeden deň požičať peniaze, inak zostanú bez bývania. Synovi ich bolo ľúto, tak im požičal peniaze s tým, že mu ich hneď na druhý deň vrátia. Samozrejme, že už tak nebolo. A nie je tomu tak ani doteraz. Je s ňou v častom kontakte, či už osobné alebo na Facebooku. Dokonca mu pred svedkom podpísala aj dlžobný úpis, kde uznala svoj dlh a zaväzuje sa uvedenú sumu uhradiť na splátky do februára 2017. Nie je to však overené u notára. Ale opäť len same výhovorky aj v písomnej komunikácií. Mám za to, že to mali už vopred premyslené, zahrali to citovo na syna, vedeli veľmi dobre, že tie peniaze nebudú mať hneď na druhý deň a aj tak si ich od neho požičali. Neviem, či tie peniaze dokážeme vôbec nejakým spôsobom dostať od nich späť. Zo synovho vyjadrenia sú to pravdepodobne ľudia bez majetku, svoje fungovanie riešia len nejakými brigádami alebo nejakými podvodmi, čo sa im asi podarilo aj pri mojom synovi. Chcel by som však so synom zájsť na políciu a nahlásiť spáchanie podvodu, pretože si myslím, že takýmto ľuďom by to nemalo len tak ľahko prejsť. Preto by som sa Vás chcel opýtať na radu, aký postup by sme mali zvoliť, čo podať na polícii, ako vlastne postupovať. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Ako postupovať pri podvode?

Dobrý deň, pokiaľ ho podviedli, môžete podať trestné oznámenie.

Urobil by som to však až po súdnom konaní, pretože policajti môžu trestné oznámenie odmietnuť kvôli tomu, že ide o civilné konanie a má si to riešiť civilnou žalobou.

Ak má dlžobný úpis (uznanie dlhu) a tiež facebook komunikáciu tak to môže využiť v súdnom konaní.

Po skončení konania, ak to dobrovoľne nezaplatí, podáte návrh na exekúciu a zároveň trestné oznámenie.

Môžete nám tiez poslať tento dlžobný úpis, pozrieme sa na to, či je v poriadku a či sa dá na základe toho dlh vymáhať.