Ako posttupovať pri vrátení daru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košický
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 25. 7. 2016

Otázka: Ako posttupovať pri vrátení daru

Dobrý deň, som rozvedený invalidný dôchodca s dôchodkom približne 250 €. S bývalou manželkou sme darovali dcére náš bývalý spoločný byt. V roku 2011 byt manželka s dcérou predali za asi 27 000 €. Peniaze z predaja ostali manželke a dcére. Dcére som bol povinný na základe rozhodnutia súdu platiť mesačne 33 € výživné. Výživné som platil do konca min. roku. Pokiaľ som vedel tak som dcére prispieval aj viac, to však nie je nikde zdokumentované, pretože išlo o hotovosť. Kedže peniaze z predaja bytu ostali dcére s matkou, ktoré žijú s exmanželkiným priateľom v domácnosti s príjmom okolo 3000 €/mesačne predpokladal som že sme vyrovnaní. Dcéra však neustále na mňa vyvíja psychický nátlak aby som platil výživné. Z môjho dôchodku vyžiť nedokážem a s neočakávanými finančnými výdavkami mi často pomáha syn. Dcéra už na mňa podala aj exekučné konanie čo myslím, že je hrubé porušenie dobrých mravov, kedže zabezpečená je aj vďaka spoločnému daru od mňa a exmanželky. Môžem žiadať vrátenie daru(bytu) resp. vyplatenie môjho podielu od dcéry aby som jej ďalej mohol platiť výživné aj sám keď sme byt darovali spoločne s exmanželkou? Vopred ďakujem za odpoveď. 

Odpoveď: Ako posttupovať pri vrátení daru

Dobrý deň,

vyživovacia povinnosť rodiča voči dieťaťu je jeho zákonnou povinnosťou, ktorú si musí rodič plniť pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť. Navyše, ak vyživovaciu povinnosť určil súd, potom musíte platiť, až kým súd neurčí, že dcéra je schopná sama sa živiť a nezruší vyživovaciu povinnosť. Posúdenie toho, či vo Vašom prípade pôjde o hrubé porušenie dobrých mravov zo strany dcéry by závisela od toho, ako to posúdi súd. Domnievam sa však, že by Vám nevyhovel, pretože platenie výživného je zákonná povinnosť a má právo ho od Vás požadovať. Ale ako som uviedol, záleží na názore súdu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako posttupovať pri vrátení daru (Občianske právo)

Dobrý deň, žili sme s priateľom v dome kde som výlučným vlastníkom, cca 1rok spolu. Tento vzťah som ukončila, môj bývalý priateľ sa mi teraz vyhráža, že ma dá na súd, chce odo mňa peniaze z domu, že ma bloček čo kúpil pec na ústredné kúrenie a peniaze chce, ktoré dal do domácnosti. Navyše ma zastrašuje sms, ktoré sú urážlivé. Mám z toho strach, nakoľko ma psych. týral už počas vzťahu, moje deti a mama boli svedkami fyzického útoku na mňa, rozbíjal veci v domácnosti atď. Čo robiť, ako mám postupovať, som už psych. na dne z jeho sms, ktorými ma bombarduje každý deň.

Odpoveď: Ako posttupovať pri vrátení daru

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.08.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o pec na ústredné kúrenie, záleží to od toho, ako ste sa dohodli, pri jej kúpe. Ak dohoda neexistuje, potom by sa skutočnosť, že kúpil pec do Vášho domu mohla považovať za bezdôvodné obohatenie na Vašej strane a mal by právo od Vás žiadať uhradiť cenu tejto pece (vydať to, o čo ste sa na jeho úkor bezdôvodne obohatili). Podľa môjho právneho názoru, ak od momentu kúpy a inštalácie tejto pece uplynuli už 2 roky a potom by partner podal na Vás žalobu, mohli by ste namietať premlčanie. Tým by mu súd náhradu nepriznal.

Čo sa týka SMS, ktorými Vás obťažuje, v tomto prípade odporúčam vyzvať ho (písomne), aby s tým prestal, pretože v opačnom prípade budete musieť riešiť jeho správanie právnymi prostriedkami. Do úvahy prichádza jednak podanie návrhu na súd (neodkladné opatrenie), ktorým by súd zakázal dotyčnému kontaktovať Vás, prípadne, ak by intenzita bola väčšia, by ste mohli podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nebezpečného prenasledovania.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk