Ako urýchliť vytýčenie pojednávania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Ako urýchliť vytýčenie pojednávania

Pred 8 mesiacmi som podala návrh na súd a pojednávanie stále nebolo. Je možné to nejako urýchliť?

Odpoveď: Ako urýchliť vytýčenie pojednávania

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej týmto uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce právny názor advokátskej kancelárie:

V prvom rade Vám odporúčame objednať sa na informačnom centre vo veci konajúceho súdu na nahliadnutie do spisu a následne do tohto spisu nahliadnuť, a to za účelom zistenia, aké úkony súd od doručenia žaloby alebo návrhu na začatie konania vo veci vykonal. Tak zistíte, či existujú určité objektívne dôvody, pre ktoré zatiaľ pojednávanie nariadené nebolo alebo či je súd nečinný.

V druhom rade máte právo podľa § 62 ods. 1 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch v účinnom znení podať sťažnosť predsedovi súdu pre porušenie práva na verejné prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov. V sťažnosti je vhodné uviesť spisovú značku konania (tú zistíte práve na informačnom centre vo veci konajúceho súdu). Sťažnosť vybavuje predseda súdu v lehote 30 dní od doručenia. Ak predseda súdu preskúmaním spisu zistí, že vo veci je súd nečinný, môže napr. nariadiť dohľad nad spisom a sledovať, či došlo k odstráneniu prieťahov.

V treťom rade môžete súd urgovať podaním žiadosti o nariadenie pojednávania, v ktorej popíšete, že žiadate o vytýčenie termínu pojednávania.