Aká je lehota na rozhodnutie súdu o dedičstve?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Aká je lehota na rozhodnutie súdu o dedičstve?

Dobrý deň. Dňa 8. novembra mi zo súdu prišlo oznámenie o pozastavení dedičského konania. V závete mi poručiteľka zanechala všetok svoj majetok, no iní účastníci dedičského konania - jej súrodenci - s tým nesúhlasili a namietali voči závete spísanej u notára. V oznámení o pozastavení bolo uvedené, že majú 30-dňovú lehotu na podanie žaloby. Chcela by som sa informovať, či má aj súd nejakú lehotu, počas ktorej sa musí k danému prípadu vyjadriť. Pokiaľ na mňa podali žalobu, kedy sa o tom dozviem? A pokiaľ žalobu nepodali, existuje aj tu nejaká lehota, do ktorej sa musí súd vyjadriť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Aká je lehota na rozhodnutie súdu o dedičstve?

Dobrý deň, súd nemá zákonom stanovenú lehotu na rozhodnutie vo veci, nakoľko každý prípad je špecifický a vyžaduje rôzny rozsah dokazovania. Ak bola žaloba voči Vám podaná, súd Vám je povinný túto doručiť do vlastných rúk a to so všetkými prílohami tak, aby ste sa v lehote určenej súdom k žalobe písomne vyjadrili, a ak uplatnený nárok v celom rozsahu neuznáte, aby ste uviedli vo vyjadrení rozhodujúce skutočnosti na svoju obranu, pripojili listiny, na ktoré sa odvolávate, a označili dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. V zmysle § 194 Civilného mimosporového poriadku, ak rozhodnutie o dedičskom práve závisí od zistenia sporných skutočností, odkáže súd uznesením po márnom pokuse o zmier toho z dedičov, ktorého dedičské právo sa javí ako menej pravdepodobné, aby určenie spornej skutočnosti uplatnil žalobou. Na podanie žaloby určí lehotu, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac. Ak žaloba nebola podaná v lehote, ak bolo konanie o žalobe zastavené alebo ak bola žaloba odmietnutá, platí, že spor o dedičské právo bol rozhodnutý v neprospech žalobcu.