Výživné, ak ide o živnostníka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Výživné, ak ide o živnostníka

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na jednu otázku. Ako živnostník som doteraz s manželkou neurobil rozvod, no už s ňou nežijem v spoločnej domácnosti a pre deti pravidelne posielať peniaze. Mohol by som mať problémy, ak by mi súd vypočítal vyššie výživné, než aké doteraz posielam mojej manželke? Chcel by som tiež vedieť, či sa výživné vypočíta z daňového priznania za posledný rok, alebo sú pri tom zohľadnené aj predchádzajúce roky. Minulý rok mi vyšiel finančne dobre, avšak rok 2017 je rovnako slabý, ako roky pred ním. Rozvod sa plánuje na tento rok a zaujíma ma, či bude zohľadnené, ako som si vypočítal daňové priznanie v roku 2016.

Odpoveď: Výživné, ak ide o živnostníka

Dobrý deň,

Právna úprava rozvodu manželstva s maloletým dieťaťom

Podľa príslušného ustanovenia Zákona o rodine je spolu s rozvodom manželstva, z ktorého pochádza maloleté dieťa spojené i konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. Tzn. že sa výkon rodičovských práv a povinností upravuje na čas po rozvode. Z toho dôvodu v rámci konania o rozvod manželstva súd nerozhoduje o tzv. zročnom výživnom, čo znamená, že súd nebude spätne vypočítať dlžné výživné so zohľadnením výživného, ktoré platíte manželke teraz.

Súd by tzv. zročné výživné určoval iba v tom prípade, ak by Vaša manželka podala aj návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností na čas do rozvodu.

Súd pri rozhodovaní o úprave výkonu rodičovských práv a povinností vychádza zo skutočného stavu veci a najlepšieho záujmu maloletého dieťaťa. Samozrejme nie je vylúčené, aby ste sa s manželkou na výkone rodičovských práv a povinností dohodli. Súd dohodu schváli ak nebude odporovať zákonu a záujmu maloletého dieťaťa (predmetom dohody je aj výška výživného).

Podľa článku 5 Zákona o rodine

Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä

a) úroveň starostlivosti o dieťa,

b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,

c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,

d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,

e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,

f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,

g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,

h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,

i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.

Právna úprava určenia výživného na maloleté dieťa

Súd pri určovaní výživného prostredníctvom kolízneho opatrovníka a rodiča, ktorý má dieťa vo svojej starostlivosti zisťuje odôvodnené potreby maloletého dieťaťa (náklady na starostlivosť o dieťa) a tiež schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného rodiča, t.j. Vás. Komparáciou týchto dvoch skutočností následne súd ustáli výšku výživného na čas po rozvode.

Podľa ustanovenia § 75 ods. 1 Zákona o rodine

Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

V zmysle relevantnej judikatúry sa ale súd nemá uspokojiť so zistením Vášho reálneho príjmu, ale musí súd skúmať aj Vaše schopnosti a možnosti. T.j. či vo Vašom prípade možné dosahovať vyšší príjem. Je totiž hlavnou a najdôležitejšou rodičovskou zodpovednosťou zabezpečiť výživu svojho dieťaťa.

Podľa ustanovenia § 63 ods.1 a ods. 2 Zákona o rodine

(1) Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima.

(2) U rodiča, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, súd neberie do úvahy výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť alebo ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť v takom rozsahu v súvislosti s touto činnosťou, a možnosti a schopnosti povinného posudzuje podľa predpokladaného príjmu, aký by povinný dosiahol, ak by tieto výdavky nerealizoval.

Rovnako súd môže prihliadnuť pri určovaní výživného aj na to, aké výživné platíte v súčasnosti. Ak totiž počas rozvodového konania budete požadovať určiť menšie výživného, než platíte teraz, bude súd vychádzať z toho, že je vzhľadom na Vaše pomery možné Vám určiť i výživné, ktoré platíte teraz. Platením výživného Vám však "nič nehrozí". Je to Vaša zákonná povinnosť, ktorú musíte plniť bez ohľadu na to, či o jej výške rozhodol súd alebo nie.

Súd pri rozhodovaní vychádza vždy zo stavu, ktorý je v čase rozhodovania. Vzhľadom na to, že v súčasnosti ešte nedisponujete daňovým priznaním za rok 2017, budete v konaní vyzvaný na predloženie daňového priznania za rok 2017. Samozrejme súd bude zisťovať od Vás i to, ako sa Vám darí tento rok. Je bežné, že sa živnostníkom nedarí vždy rovnako.

Zhrnutie

Pre určenie výšky výživného v rozvodom konaní je potrebné, aby súd vykonal komplexné zisťovanie skutočného stavu veci a skutočností uvedených v ustanovení § 75 ods. 1 Zákona o rodine. Až po dôkladnom zistení pomerov môže súd pristúpiť k rozhodovaniu o výške výživného. To, že platíte v súčasnosti výživné Vám nemôže uškodiť (môže však ovplyvniť výšku výživného určeného súdom). Súd od Vás bude vyžadovať predložiť daňové priznanie za rok 2016, avšak to nevylučuje, aby ste súdu priblížili aktuálny stav Vášho podnikania. Bude na Vás, aby ste súdu priblížili Vaše aktuálne zákazky i príjem. Ak by súdne konanie trvalo dlho, bude potrebné v roku 2018 predložiť i daňové priznanie za rok 2017.